توان اکولوژیکی قم پایین تر از جمعیت مستقر در آن است

مدیرکل پدافند غیرعامل استان قم گفت: توان اکولوژیکی شهر قم برای جمعیتی حدود ۳۵۰ هزار نفر است، اما اکنون چهار برابر این ظرفیت در شهر قم ساکن شده اند.

مهدی متقیان روز سه شنبه در جلسه پدافند زیستی در اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم افزود: این بارگذاری جمعیتی، مصرف بیش از حد منابع آب و انرژی و ایجاد آلودگی های زیست محیطی و تولید پسماند انبوه را به دنبال داشته است.

وی با بیان اینکه حوزه پدافند زیستی از مهمترین مسائلی است که باید به آن بپردازیم، خاطرنشان کرد: نباید فقط در شعار و بروکراسی اداری به مسأله محیط زیست توجه داشته باشیم، بلکه باید در عمل نسبت به حفظ و حراست از محیط زیست اقدام کنیم.

وی با اشاره به از میان رفتن بیش از ۴ هزار هکتار باغ های شهری در قم، این معضل را منشأ بسیاری از مشکلات و چالش های زیست محیطی در این شهر دانست و گفت: می توان با برخی اقدامات جزیی در ابتدای امر، از بروز خسارت های گسترده زیست محیطی در آینده جلوگیری کرد.

مدیرکل پدافند غیرعامل قم تشکیل قرارگاه پدافند زیستی در استان به ریاست استاندار و مشارکت تمامی دستگاههای اجرایی را مورد توجه قرار داد و گفت: در این قرارگاه تمامی رویدادهای طبیعی و غیرطبیعی که موجب تضعیف و نابودی سرمایه های انسانی و اقتصادی از طریق تخریب محیط زیست شود، مورد رصد و پایش قرار می گیرد.

وی خواستار همکاری و مشارکت جدی دستگاههای اجرایی مرتبط با پدافند زیستی برای شناسایی و مقابله با تهدیدات زیستی در استان قم شد و گفت: بزرگترین تهدید، کم کاری و ناآگاهی برخی مسئولان در رابطه با مسائل مرتبط با پدافندغیرعامل به ویژه در حوزه پدافند زیستی است.

متقیان با اشاره به افزایش روزافزون توطئه ها و تهدیدات دشمنان علیه ایران اسلامی، بر ضرورت جبران عقب ماندگی ها در حوزه پدافند غیرعامل تأکید کرد و گفت: اگر به تهدیدات دشمنان توجه و دقت نداشته باشیم، دچار آسیب ها و خسارت های بسیاری در ابعاد گوناگون خواهیم شد.

وی در پایان بر ضرورت رسیدگی به مسائل تخصصی در رابطه با پدافند غیرعامل از سوی دستگاههای اجرایی ذیربط تأکید کرد و گفت: باید از همه ظرفیت های مردمی از جمله طلاب و روحانیان و تشکل های مردم نهاد برای آموزش و فرهنگسازی پدافند بهره مند شویم.