ممنوعیت دفن اموات کرونایی در داخل شهر قم

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری قم با تأکید بر ممنوعیت دفن اموات کرونایی در داخل شهر، گفت: شهروندان بعد از دریافت گواهی فوت و تسویه‌حساب با بیمارستان برای انتقال متوفا با ۱۵۳۰ تماس بگیرند.

سید سیف‌الدین موسوی نیارکی با توجه به آغاز موج سوم بیماری کرونا در قم، اظهار کرد: مردم باید برای آگاهی از مراحل اداری لازم برای متوفا با ۱۵۳۰ تماس بگیرند.

به نقل از روابط عمومی شهرداری قم ، مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری قم زمان اطلاع‌رسانی دقیق به بهشت معصومه(س) و تماس با ۱۵۳۰ را بعد از دریافت گواهی فوت و تسویه‌حساب با بیمارستان اعلام کرد و افزود: متوفا بعد از طی این مراحل در بیمارستان می‌تواند به بهشت معصومه(س) انتقال داده شود.

موسوی نیارکی ادامه داد: بیمارستان بعد از اتمام مراحل اداری با بهشت معصومه(س) تماس می‌گیرد اما بعد از انتقال نیز گاهی نیازمند بررسی و تأیید پزشک قانونی بوده که می‌تواند زمان‌بر باشد.

وی از مردم خواست بعد از پایان تمام مراحل اداری زمان تشیع جنازه را مشخص کنند و تأکید کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا از ازدحام و دعوت از خویشاوندان خودداری کرده و مراسم را با کمترین افراد برگزار کنند.

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری قم از ممنوعیت دفن کرونا، شبه کرونا و بیماری حاد تنفسی در آرامستان‌های داخل شهر خبر داد و گفت: متأسفانه باوجود همه قوانین و مقررات برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی هنگام دفن، هنوز مردم اصرار برای انتقال متوفا به داخل شهر دارند.

موسوی نیارکی نحو دفن اموات کرونایی را در بخش‌ها و دهداری‌ها توضیح داد و تصریح کرد: درصورتی‌که بخش‌دار یا دهدار به‌صورت کتبی اعلام کند که هنگام دفن تمام پروتکل‌های بهداشتی رعایت می‌شود، اجازه خروج متوفا از بهشت معصومه صادر خواهد شد.

وی حضور نماینده مرکز بهداشت را در آرامستان لازم دانست و خاطرنشان کرد: یکی از دلایل عدم اجازه دفن در سایر آرامستان‌ها نبود نماینده مرکز بهداشت و نظارت بر مراحل دفن متوفا است.

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری قم با تأکید دوباره بر عدم حضور شهروندان در مراسم تشیع جنازه، بیان کرد: مراسم سر مزار باید با حداقل افراد برگزارشده و همه افراد از با ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی‌کننده استفاده کنند.

موسوی نیارکی هزینه دفن در قطعه ۴۲ ویژه کرونا را رایگان اعلام کرد و ادامه داد: طبق مصوبه شورای اسلامی شهر قم برای دفن در سایر قطعات باید هزینه قبر با ۲۰ درصد تخفیف پرداخت‌شده و همچنین تطهیر نیز رایگان است