غرب به دنبال نابودی کانون خانواده در کشورهای اسلامی است

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به تعبیر رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: ایشان در یکی از دیدارهای خود بیان فرمودند که غرب خانواده را نابود کرده و به دنبال نابودی آن در دیگر کشورها و بویژه کشورهای اسلامی است.

حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی شنبه شب در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) و در ادامه بیان موضوع «أقسام إصلاحات» با بیان این که یکی دیگر از اقسام إصلاحات، اصلاح باطن است اظهار کرد: تعبیر دعای «أصلِح لی سَریرتی» اشاره به همین ضرورت اصلاح باطن و پاک کردن آن از بدی هاست.

وی افزود: تردیدی نیست باطنی که پر از رذائلی مانند حرص و حسد و کینه و مانند آن است باید اصلاح شود.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی (ص) العالمیّه با اشاره به حکایتی از زمان حضرت موسی (ع) یادآور شد: نقل است که موسی (ع) فردی را دید که به درگاه خدا دعا می کند و از او درباره دعایش پرسید و چنین شنید که وی سه سال است برای فرزنددار شدن دعا می کند ولی مستجاب نمی شود.

استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: پس از آن بود که موسی (ع) این مسئله را در میقات از حضرت پروردگار پرسید و پاسخ شنید که اگر تا پایان عُمر هم دعا کند مستجاب نمی شود چراکه وی دارای سه رذیله «نیت نادرست»، «باطن ناپاک» و «بددهانی» است.

رفیعی سپس خاطرنشان کرد: البته حضرت موسی (ع) این نکات را با آن فرد در میان گذاشت و وی توانست با اصلاح باطن خود، دعای خود را به إجابت برساند.

وی با بیان حکایتی دیگر از زمان حضرت رسول الله (ص) ادامه داد: نقل است جوانی نزد پیامبر آمد و چنین بیان داشت که زنا و رابطه نامشروع را دوست می دارد که پیامبر (ص) دست مبارک خود را بر سینه آن جوان قرار داد و برای پاکی قلب، پاکدامنی، عفت و آمرزش گناهانش دعا کرد و همین دعا سبب پاک شدن باطن آن جوان و تمام شدن حسّ ناپاکش شد.

باطن پاک و قلب سلیم انسان را نجات می دهد

رفیعی گفت: قطعا در آخرت، این قلب سلیم و باطن پاک است که می تواند انسان را نجات دهد، بنابراین وظیفه داریم تا با جدیت در اصلاح عقیده و رفتار و همچنین دُعا کردن، باطن خود را پاک و اصلاح کنیم و در جهت کسب فضائل اخلاقی و دوری از رذائل کوشا باشیم.

اصلاح خانواده از مهم ترین اقسام اصلاحات است

وی قسم دیگر اصلاحات را «اصلاح خانواده» دانست و تصریح کرد: دعای قرآنی اشاره شده در آیه ۱۵ سوره مبارکه احقاف یعنی «و أصلِح لی فی ذُرّیّتی» نشانه ای از همین لزوم حساسیت نسبت به اصلاح ذرّیه و خانواده است.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی (ص) العالمیّه با بیان این دین مبین اسلام اهمیت ویژه ای برای خانواده قائل است افزود: یکی از تعابیر مقام معظم رهبری درباره اهمیت نهاد خانواده این است که فرموده اند غرب خانواده های خود را نابود کرده و به دنبال نابود کردن آن در دیگر کشورها و بویژه کشورهای اسلامی است.

این کارشناس برجسته علوم دینی با اشاره به این که فرزند حَسَنه و نعمت است ادامه داد: هر خانواده ای باید به این مهم بیندیشد که تربیت فرزند صالح و تحویل دادن آن به جامعه می تواند فواید و برکاتی فراوان به همراه داشته باشد.

استاد حوزه علمیه قم افزود: شایسته است تا والدین برای تربیت بهتر و عاقبت بخیری فرزندان خود نماز اشاره شدن در متون دینی را بخوانند که دو رکعت است و در رکعت اول بعد از سوره حمد، سوره إنّا أنزلناه فی لیله القدر و در رکعت دوم بعد از سوره حمد، سوره إنّا أعطیناک الکَوثَر خوانده می شود.

وی اضافه کرد: البته دعا و نماز خواندن برای فرزندان خوب است، اما والدین توجه داشته باشند که در تربیت اصیل باید به مواردی مانند لقمه حلال و پرهیز از لقمه حرام هم توجه جدّی داشته باشند.

رفیعی همچنین بیان کرد: بدانیم که فرزندان ما آن گونه که ما می خواهیم تربیت نمی شوند، بلکه آن گونه تربیت می شوند که خود ما هستیم و رفتار می کنیم.

وی با هُشدار نسبت به وضعیت امروز جامعه در استفاده از فضای مجازی بویژه سر در موبایل بودن کودکان، نوجوانان و جوانان خاطرنشان کرد: یکی از اثرات این مُعضل، سست شدن روابط عاطفی در خانواده هاست که البته این سست شدن روابط عاطفی ناشی از کاهش تعداد فرزندان در هر خانواده نیز هست./فارس قم