هیئت‌های اندیشه‌ورز شهرداری قم تشکیل می‌شود

رئیس ستاد شهر هوشمند شهرداری قم گفت: هیئت‌های اندیشه‌ورز (اتاق فکر شهرداری قم) با مراکز علمی و پژوهشی استان و با مشارکت دانشگاه قم و پردیس فارابی دانشگاه تهران تشکیل می‌شوند.

همایون یزدان‌پناه با اشاره به تلاش‌های شهرداری قم در جهت هوشمندسازی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های پژوهشی و علمی استان و کشور، اظهار داشت: معضلات و مشکلات شهری با ارائه راهکارهای علمی قابل رفع می باشند.

رئیس ستاد شهر هوشمند شهرداری قم افزود: در این راستا اتاق‌های فکر شهرداری با همکاری مراکز علمی و پژوهشی و با مشارکت دانشگاه قم و پردیس فارابی تهران تشکیل شده و در حال گسترش می‌باشد.

یزدان‌پناه تصریح کرد: نشست‌های متعددی در چند حوزه مهم مدیریت شهری برگزار شده است که از این میان موضوعاتی چون خدمات شهری، حمل و نقل شهری و همچنین مدیریت و برنامه‌ریزی شهر، به عنوان مسائل مهم و محوری پیشتاز بوده‌اند و در هیئت‌های اندیشه ورز مورد بررسی علمی قرار گرفته‌اند

وی عنوان کرد: موضوعات و مسائل مهم دیگری همچون فنی، عمرانی، درآمد پایدار و اقتصاد شهری، فرهنگی، اجتماعی و همچنین شهرسازی و معماری شهری نیز از جمله مواردی هستند که در هیئت‌های اندیشه‌ورز مربوطه مورد بررسی‌های علمی و پژوهشی قرار خواهند گرفت.

رئیس ستاد شهر هوشمند شهرداری قم خاطرنشان کرد: اگر بررسی علمی مسائل شهری در میان‌مدت و بلند‌مدت در یک زمان مثلا ۵ تا ۱۰ سال ادامه یافته و نهادینه شوند، قطعا به حول و قوه الهی اتفاقات خوبی در تعامل مراکز علمی و پژوهشی با حوزه اجرایی یعنی شهرداری ایجاد می‌شود.

یزدان‌پناه بیان کرد: ارتقای کیفیت و اثر بخشی بیشتر در راستای رسیدن به اهداف عالیه در روند اجرای بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌ها و برنامه‌ها در حوزه های مدیریت شهری با کمک اتاق‌های فکر امکان‌پذیر است و اگر این گونه فعالیت‌های علمی و پژوهشی در سایر حوزه های مدیریت شهری نیز باب شود، بسیاری از مشکلات شهروندان در سطح شهر مرتفع می‌شود.

وی گفت: تشکیل هیئت‌های اندیشه‌ورز و اتاق فکر شهرداری قم گرچه با مراکز علمی و پژوهشی استانی است ولی در واقع یک اقدام ملی و در سطح کشور تلقی می شود و آثار و برکات زیادی برای کلیه شهرهای کشور در این تعامل (نخبگان علمی و پژوهشی با مسئولین اجرائی شهر) به دست می‌آید.

رئیس ستاد شهر هوشمند شهرداری قم همچنین با اشاره به انعقاد قرارداد برنامه ریزی افزایش بهره‌وری جهت استقرار چرخه آن در شهرداری قم به عنوان یک رویداد مهم کیفی دیگر، اظهار داشت: فعالیت‌های برنامه‌ریزی جهت افزایش بهره‌وری در شهرداری قم در این قرارداد شروع شده است که با همراهی شرکت مشاور صاحب صلاحیت، امیدواریم بتوانیم طرح استقرار مناسب آن را تا آخر سال جاری ارائه داده و به دنبال عملیاتی شدن آن باشیم.

یزدان‌پناه تصریح کرد: این طرح براساس یک برنامه منسجم و علمی پیش می‌رود که پس از مشاوره‌ در سطح عالی و با برنامه‌ای منسجم بتوان در افزایش بهره‌وری شهرداری به ایده‌های خوبی دست یافت.

وی بیان کرد: قرارداد مجزایی در این باره منعقد و پیمانکار و مشاور عالی نیز انتخاب شده است و طرح مرحله به مرحله پیش می‌رود و اگر تا آخر سال اجرای آن اتمام یابد از سال آینده شروع اجرای چرخه بهره‌وری در شهرداری قم به صورت علمی و کاربردی کلید می‌خورد.