انتقاد شهردار قم از حاشیه سازی درباره ساخت کتابخانه تخصصی در بلوار پیامبر اعظم(ص)

شهردار قم با اشاره به اینکه با حاشیه‌سازی مشکلات ساخت کتابخانه تخصصی در بلوار پیامبر اعظم(ص)برطرف نمی‌شود، گفت: مدیریت شهری تا کنون بیشترین همکاری را برای ساخت این کتابخانه داشته و آماده همکاری‌های بعدی هم هست.

به نقل از روابط عمومی شهرداری قم ، دکترسید مرتضی سقائیان‌نژاد با اشاره به انتشار متونی در فضای مجازی راجع به ساخت کتابخانه تخصصی در بلوار پیامبر اعظم(ص)، اظهار داشت: برخی اظهار نظرهایی که در این زمینه صورت گرفته به نوعی با اطلاعات ناقص بوده و زوایای امر برای افرادی که این مطالب را منتشر کرده‌اند، به درستی بازگو نشده است.

شهردار قم با اشاره به شکل‌گیری کتابخانه‌های تخصصی از سالها پیش در مکان‌هایی نامشخص، افزود: در سال ۹۵ دفتر آیت الله العظمی سیستانی در قم برای ایجاد یک ساختمان مرکزی کتابخانه‌های تخصصی اقدام کرد که در همین راستا جلسه‌ای در دفتر استاندار وقت برگزار شد.

سقائیان‌نژاد ادامه داد: در این جلسه نماینده دفتر دکتر لاریجانی، استاندار و معاون عمرانی، بنده و مدیرکل راه و شهرسازی حضور داشتیم و تفاهمی صورت گرفت که می‌توانیم سند آن را در دسترس مردم قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه زمینی به مساحت سه و نیم هکتار در پردیسان برای احداث این کتابخانه در اختیار دفتر آیت الله سیستانی در قم قرار گرفته بود اما این مجموعه این زمین را مناسب این کار نمی‌دید، گفت: در این جلسه قرار شد این زمین به دولت بازگردد و شهرداری قم زمینی در بلوار پیامبر اعظم(ص) برای این کار اختصاص دهد تا یک ساختمان هفت طبقه برای هفت کتابخانه تخصصی احداث شود.

شهردار قم اظهار داشت: طبق این تفاهم نامه که به امضای تمام طرف‌ها رسیده قرار شد ما به ازای زمین شهرداری که به قیمت امروز بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان ارزش ریالی دارد، راه و شهرسازی زمینی در سطح شهر به شهرداری اختصاص دهد که تا امروز این مسئله محقق نشده است.

سقائیان‌نژاد ادامه داد: با این حال شهرداری قم همان سال ۹۵ زمین کتابخانه را به دفتر آیت الله سیستانی در قم واگذار کرده و این مجموعه فنس کشی و گودبرداری را هم انجام دادند و پس از آن پروژه رها شد.

وی با اشاره به اینکه پیگیری از سوی طرف‌های دیگر برای این موضوع باید صورت می‌گرفت، گفت: امروز حتی اگر یک مسجد در سطح شهر می‌خواهید بسازید باید از شهرداری پروانه داشته باشید و برای اخذ پروانه دو موضوع مهم است یکی مالکیت زمین و دیگری عوارض که هیچ کدام از این دو تعیین تکلیف نشده است.

شهردار قم با اشاره به اینکه دولت تعهد کرده که معوض زمین این پروژه را به شهرداری بدهد، ادامه داد: مکاتبات متعددی از سوی شهرداری و دفتر دکتر لاریجانی برای این موضوع صورت گرفت اما تا این لحظه به سرانجامی نرسیده است.

سقائیان‌نژاد خاطرنشان کرد: قطعا آرزوی ما ساخت این کتابخانه تخصصی در بلوار پیامبر اعظم(ص) است اما نقشه‌های این ساختمان پس از مدت‌ها، پنج روز پیش در اختیار شهرداری قرار گرفته و بلافاصله جهت پیگیری‌های بعدی به معاونت شهرسازی ارجاع شده است.

وی افزود: با وجود اینکه در مسیر ساخت این کتابخانه هنوز تکلیف عوارض ساختمانی و مالکیت زمین مشخص نشده اما شهرداری تا کنون هیچ ممانعتی از عملیات عمرانی انجام نداده و به نظر می‌رسد برخی صحبت‌ها اهداف دیگری را در نظر داشته باشد.

شهردار قم با تاکید بر اینکه هر کاری روال خودش را دارد، ادامه داد: هم شهرداری و هم شورای اسلامی شهر با میل و رغبت هرگونه مساعدتی لازم باشد برای اجرای سریعتر این پروژه انجام خواهند داد و هنوز هم پیگیری‌ها برای گرفتن معوض زمین ادامه دارد.

سقائیان‌نژاد با تاکید بر اینکه با حاشیه سازی کتابخانه تخصصی در قم ساخته نمی‌شود، افزود: باید با نیت درست همه دست به دست هم بدهیم و افتخار ما این است که چنین ساختمانی در شهر قم ساخته شود