ارتقای رتبه فضای سبز شهر قم در بین کلان شهرها

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با اشاره به سرانه ۲۰ متر مربعی فضای سبز به ازای هر شهروند قمی، گفت: شهر قم در زمینه فضای سبز بین ۸ کلان شهر رتبه هشتم را داشت که امروز به رتبه سوم ارتقا پیدا کرده است.

پیام جوادیان در نشست رسانه‌ای که همزمان با هفتم مهرماه، روز آتش‌نشانی و ایمنی در سالن جلسات شهرداری برگزار شد، با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و روز ملی آتش‌نشانی و با اشاره به افتتاحیه پروژه‌های بزرگ شهری، اظهار داشت: پروژه‌های بسیار خوبی در این هفته به افتتاح می‌رسد و روند افتتاح پروژه‌ها تا پایان سال ادامه دارد، پروژه‌های متعدد تفریحی، خدماتی و ورزشی در حال اجراست و شاهد افتتاح پروژه‌های متعددی در راستای خدمت‌رسانی به مردم هستیم.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با بیان اینکه “به خاطر تقدس هفته دفاع مقدس، هفت پروژه را در این هفته افتتاح خواهیم کرد” خاطرنشان کرد: افتتاح سوله مدیریت بحران و بوستان عترت از جمله پروژه‌هایی است که در این هفته افتتاح شد.

جوادیان با اشاره به اینکه در گذشته شهر قم در زمینه فضای سبز بین ۸ کلان‌شهر رتبه هشتم را داشت، افزود: ما امروز به سرانه ۲۰ مترمربع به ازای هر شهروند رسیده‌ایم و مقام سوم را در بین کلان‌شهرها کسب کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: بیش از ۲۰ پروژه بزرگ ورزشی و خدمت شهری را داریم که می‌تواند در بحث خدمت‌رسانی و مباحث تفریحی و گردشگری خدمات شایانی را به مردم ارائه دهد.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با تأکید بر افتتاح بوستان عترت به‌عنوان یک بوستان استاندارد، یادآور شد: این بوستان به مساحت ۳۸ هزار مترمربع و با طراحی‌های به روز به مردم خدمت‌رسانی خواهد کرد، مسیرهای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری، مجموعه‌های بازی برای کودکان، نمازخانه، سرویس بهداشتی و چهار پارکینگ در قسمت‌های مختلف، آن را به یک بوستان استاندارد تبدیل کرده است.

جوادیان با بیان اینکه پروژه‌های فضای سبز به‌قدری است که اگر در هرماه دو پروژه افتتاح کنیم بازهم تعدادی از آن‌ها به سال بعد واگذار می‌شود، ابراز کرد: بوستان محلات سه و پنج و هفت پردیسان هم در دست افتتاح است، این‌ها بوستان‌هایی بوده که می‌تواند بحث تفریحی و گردشگری پردیسان را کاملاً به شهرکی استاندارد و سبز در سطح کشور تبدیل کند که طی یکی دو ماه آینده به افتتاح می‌رسد.

وی افزود: بوستان باغ‌موزه دفاع مقدس با مساحت ۳۲۰ هزار مترمربع در محدوده شهر و در فضایی منحصربه‌فرد نیز افتتاح‌شده است که بوستانی با توپوگرافی خاص و با فضای کوهستانی است که می‌تواند بحث تفریحی را در سطح شهر ارتقا دهد.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با بیان اینکه بوستان خضر مراحل آخر عمرانی خود را طی می‌کند، خاطرنشان کرد: بوستان خضر نیز بوستانی با مساحت ۵۰۰ هزار مترمربع است که می‌تواند قم را به نگینی در سطح تفریحی و گردشگری تبدیل کند.

جوادیان از افتتاح بوستان زائر به مساحت ۳۰۰ هزار مترمربع تا سه چهار ماه آینده هم خبر داد و تأکید کرد: باغ پرندگان که از نظر معماری و مباحث پارک سازی کار بسیار ارزشمند و منحصربه‌فرد در سطح کشور است نیز امسال در خدمت شهروندان قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: این پارک از نظر ابعاد و منظر شهری و بزرگی کار بسیار شاخص و به‌روزی است که در هفته‌های آینده به بهره‌برداری خواهد رسید و هم از نظر مباحث زیست‌محیطی و گردشگری می‌تواند قدم بزرگی برای شهر باشد.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم ادامه داد: بوستان شهید زین‌الدین با مساحت ۳۰ هزار مترمربع هم از دیگر پروژه‌های فضای سبز شهر قم است که در منطقه بنیاد که از فقر فضای سبز برخوردار بود، ایجاد خواهد شد.

جوادیان اظهار داشت: نقطه عطف همه این پروژه‌ها این است که با وضعیت اقتصادی موجود، شهرداری قم در خدمت‌رسانی به مردم مصمم است و پروژه‌ها با سرعت در حال اجراست.

وی با بیان اینکه “در سایر مناطق هم کار به همین صورت در حال اجراست” افزود: موارد ذکر شده پروژه‌های فرا منطقه‌ای است که در مرحله اول به بهره‌برداری می‌رسد اما پروژه‌های بزرگی در مناطق مختلف شهری هم وجود دارد که در شرایط مقتضی اطلاع‌رسانی آن صورت خواهد گرفت.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با اشاره به آخرین وضعیت احداث تله‌سیژ بوستان علوی، یادآور شد: این پروژه علی‌رغم وجود وسایل چند ماهی در گمرک سلفچگان معطل‌مانده بود که با دستور دادستان قم این مشکل حل شد و در مراحل پایانی قرار داشته و تا یک ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.