راه اندازی کانون‌های خدمت فاطمی در استان‌ها

مدیر قرارگاه فرهنگی جهادی فاطمی از تشکیل کانون های خدمت فاطمی در استان های مختلف در آینده ای نزدیک برای اجرای دو طرح احسان و کرامت فاطمی خبر داد.

حجت الاسلام جواد بهشتی پور در جلسه کارگروه رسانه ای قرارگاه فرهنگی و جهادی فاطمی که در سالن جلسات حضرت خدیجه (س) کتابخانه آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) تشکیل شد، ضمن تسلیت ایام سوگواری و حزن آل الله اظهار کرد: حمایت از خدمات فرهنگی و اجتماعی علی الخصوص در حوزه محرومان و مستضعفان از جمله مطالباتی است که همیشه از آستان مقدس می شود و این اقدامات به صورت مستمر به ویژه در بحران‌هایی مثل سیل، زلزله و بیماریهای همه گیر مانند کرونا در قالب‌های مختلف و متنوع انجام شده است.

وی افزود: در سال جدید اقدامات زیادی از سوی گروه‌های جهادی و مردمی در سطح جامعه شکل گرفت که آستان مقدس نیز اقدامات ارزشمندی را در این زمینه انجام داد که می توان به توزیع بسته‌های غذایی در ماه مبارک رمضان و ایام دهه مبارک کرامت و ولایت میان خانواده‌های آسیب دیده و محروم، همچنین اعزام خادمان و سفیران کریمه جهت تقدیر و تفقد از مدافعان سلامت در استان‌های مختلف و… اشاره کرد.

مدیرکل روابط عمومی آستان مقدس فاطمه معصومه(س) خاطرنشان کرد: پیش از این در نشستی که رابطان سفیران کریمه با تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) داشتند، حجت الاسلام والمسلمین سعیدی نسبت به ساماندهی و نگاه ویژه آستان مقدس به فعالیت‌های فرهنگی و جهادی برای خدمت رسانی به مستضعفان جامعه تأکید داشت که با عنایت حضرت فاطمه معصومه (س) قرارگاه فرهنگی و جهادی فاطمی با اهداف و مأموریت‌های مشخص در حوزه‌های مختلف فعالیت‌های مردمی با دو رویکرد کلان شکل گرفت.

وی ادامه داد: قرارگاه فرهنگی و جهادی فاطمی فعالیت‌های خود را در دو عرصه «کرامت فاطمی» و «احسان فاطمی» برنامه ریزی و اقدامات ارزشمندی را با کمک مردم و خیرین به ثمر رسانده است.

بهشتی پور با اشاره به حوزه «کرامت فاطمی» و مأموریت این بخش گفت: طرح کرامت فاطمی اقدامی است که با مشارکت موسسه فرهنگی اقتصادی زائر در راستای توانمند سازی فرهنگی و اقتصادی اقشار آسیب دیده و مستضعف جامعه برنامه ریزی شده است بطوریکه با شناسایی خانواده‌های محروم از جمله زنان سرپرست خانوار نسبت به شناسایی مهارت‌ها و هدایت به سمت مشاغل خانگی به منظور خود درآمد زایی آنان برنامه‌های ویژه ای را ارائه می دهد. همچنین برنامه ریزی‌های لازم برای اجرای طرح فرهنگی همیاران خانواده ویژه ارائه خدمات فرهنگی به این خانواده‌ها در دستور کار قرارگاه قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: از ابتدای ماه محرم قرارگاه فرهنگی جهادی فاطمی با ایجاد کارگاه تولید ماسک برای تامین ماسک برای هیئات مذهبی و مواکب حسینی زمینه اشتغال و درآمدزایی حدود ۷۰ خانواده محروم را فراهم کرده است.

مدیر قرارگاه فرهنگی جهادی فاطمی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) در ادامه به تبیین عرصه «احسان فاطمی» پرداخت و افزود: این عرصه ناظر بر مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی و وقوع حوادث و بحران‌های طبیعی و غیر مترقبه مانند سیل و زلزله همچنین شیوع ویروس منحوس و خطیر کرونا است و به نوعی مسبوق به سابقه است. این طرح در ماه محرم در قالب سه نگاه «اکرام حسینی»، «اطعام حسینی» و «احسان حسینی» شکل گرفته و در حال انجام می باشد.

وی اظهار کرد: توزیع سه هزار بسته معیشتی، اطعام در قالب ۵۶ هزار غذای تبرکی حضرت و توزیع بیش از ۱۸۳هزار ماسک و مایحتاج بهداشتی در این سه قالب ذکر شده، انجام گرفته است. این طرح با حمایت از هیئات مذهبی و تقویت آنان تا اربعین حسینی ادامه خواهد داشت.

از مصوبات این جلسه تشکیل کارگروه رسانه ای قرارگاه فاطمی با حضور فعالان رسانه ای استان قم بود که علاوه بر اطلاع رسانی اقدامات قرارگاه فاطمی؛ ساماندهی اصحاب رسانه و شبکه سازی بزرگ مردمی فاطمی برای حضور در کمک‌های مؤمنانه و اقدامات خیر در دستور کار این کارگروه قرار گرفت./فارس قم