اردوغان چگونه در انتخابات ترکیه پیروز شد؟

در حالی که اردوغان و حزب عدالت و توسعه درمانده شده بودند و نمی‌دانستند چه کار انجام دهند تا خود را از باتلاق شکست نجات دهند، حزب جمهوریت خلق به داد آن‌ها رسید. در حالی که اردوغان و حزب عدالت و توسعه درمانده شده بودند و نمی‌دانستند چه کار انجام دهند تا خود را از […]

در حالی که اردوغان و حزب عدالت و توسعه درمانده شده بودند و نمی‌دانستند چه کار انجام دهند تا خود را از باتلاق شکست نجات دهند، حزب جمهوریت خلق به داد آن‌ها رسید.

در حالی که اردوغان و حزب عدالت و توسعه درمانده شده بودند و نمی‌دانستند چه کار انجام دهند تا خود را از باتلاق شکست نجات دهند، حزب جمهوریت خلق به داد آن‌ها رسید.

انتخابات ۲۴ ژوئن ترکیه برگزار و نتایج آن مشخص شد. رجب طیب اردوغان در دور اول انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد. حزب عدالت و توسعه اکثریت پارلمان را از دست داد، اما ائتلاف این حزب با حزب حرکت ملی‌گرا موسوم به ائتلاف جمهور موفق به کسب ۳۴۴ کرسی از ۶۰۰ کرسی پارلمان آینده ترکیه شد.

آنچه مورد انتظار از انتخابات ترکیه بود: انتخابات ریاست جمهوری به مرحله دوم کشیده می‌شد. آرای ائتلاف اپوزیسیون موسوم به ائتلاف ملت در انتخابات پارلمانی ۳۷ الی ۴۰ درصد می‌شد. آرای حزب عدالت و توسعه به کمتر از انتخابات ۷ ژوئن ۲۰۱۵ می‌رسید و اکثریت پارلمان را از دست می‌داد. حداکثر آرای حزب حرکت ملی‌گرا به ۶ الی ۷ درصد می‌رسید.

فرآیند انتخابات چگونه آغاز شد؟

قبل از انتخابات وضعیت اقتصادی ترکیه در وضعیت بدی قرار داشت. با اینکه رشد اقتصادی وجود داشت، اما امورات به بن‌بست رسیده بود. ورشکستگی‌ها آغاز شده بود و اوضاع روز به روز بدتر می‌شد.

با اینکه اردوغان در سخنرانی‌هایش مخالف برگزاری انتخابات زودهنگام بود و بر برگزاری آن در موعد مقرر تأکید می‌کرد، اما حزب عدالت و توسعه خیلی زودتر خود را مهیای انتخابات کرده بود. اردوغان آن دسته از شهرداران ناموفق حزب عدالت و توسعه را مجبور به استعفا کرد. بسیاری از رئیسان استانی و شهری حزب عدالت و توسعه تغییر یافت. تمام تصمیمات اقتصادی دولت نشانه‌ای از  برگزاری انتخابات زودهنگام بود.

تصاحب غول رسانه‌ای دوغان

تصمیمات اقتصادی و تغییرات در حزب عدالت و توسعه در حال انجام بود که خبر فروش شرکت رسانه‌ای دوغان به عنوان غول رسانه‌ای ترکیه منتشر شد. مؤثرترین گروه رسانه‌ای ترکیه توسط شرکت رسانه‌ای دمیرون که نزدیک به اردوغان است خریداری شد. منبع مالی این معامله توسط بانک‌های دولتی ترکیه تأمین شد.

این اقدام مهم‌ترین قدم به سوی برگزاری انتخابات زودهنگام بود. از نظر اردوغان قبل از برگزاری انتخابات بایستی تمامی تدابیر لازم اندیشیده می‌شد. تمامی راهکارها قبل از اعلام رسمی برگزاری انتخابات زودهنگام عملیاتی شد.

سفر ۳ روزه به انگلیس

پس از اعلام رسمی برگزاری انتخابات زودهنگام در ۲۴ ژوئن، اوضاع اقتصادی ترکیه بحرانی‌تر می‌شد. خروج سرمایه از ترکیه آغاز شد. روند افزایشی قیمت دلار متوقف نمی‌شد. مؤسسات اعتباری بین‌المللی نهایت سوءاستفاده را از اوضاع اقتصادی ترکیه انجام می‌دادند.

اردوغان در این شرایط سفر ۳ روزه‌ای به انگلستان انجام داد. وی در این سفر بیش از دیدارهای رسمی، دیدارهای غیررسمی داشت که قابل تأمل بود. پس از برگشت اردوغان از انگلستان تحولات جدیدی برای ترکیه رخ داد:

  • بانک مرکزی ترکیه نرخ سود بانکی را ۵ درصد افزایش داد.
  • روند افزایش نرخ دلار کند شد.
  • آمریکا مجازات هالک بانک ترکیه را به بعد از انتخابات ترکیه موکول کرد.
  • آمریکا با ترکیه در مورد منبج سوریه به توافق رسید.

حزب جمهوریت خلق ناجی اردوغان شد

۱۵ الی ۲۰ روز مانده به انتخابات، تمامی شرکت‌های نظرسنجی میزان آرای اردوغان در انتخابات را در حدود ۴۵ درصد عنوان می‌کردند. حزب عدالت و توسعه در ناامیدی به سر می‌برد.

در حالی که اردوغان و حزب عدالت و توسعه درمانده شده بودند و نمی‌دانستند چه کار انجام دهند تا خود را از باتلاق شکست نجات دهند، حزب جمهوریت خلق به داد آن‌ها رسید. روزنامه‌ها و رسانه‌هایی که از حزب جمهوریت خلق و محرم اینجه حمایت می‌کردند به یک‌باره کمپین حمایت از حزب دموکراتیک خلق‌ها به راه انداختند و اعلام کردند نباید بگذاریم این حزب زیر حدنصاب ۱۰ درصدی انتخابات پارلمانی بماند. حتی پیشنهاد دادند که صلاح‌الدین دمیرتاش معاون ریاست جمهوری محرم اینجه شود.

ماجرای کندن سردوشی از سپهبد متین تمل

هم‌زمان با سیاست‌های حمایتی حزب جمهوریت خلق از حزب دموکراتیک خلق‌ها که به عنوان شاخه سیاسی حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) شناخته می‌شود، ماجرای کندن سردوشی از سپهبد متین تمل به بحث داغ جامعه ترکیه تبدیل شد. محرم اینجه نامزد حزب جمهوریت خلق در انتخابات ریاست جمهوری در سخنرانی‌های خود وعده داد که در صورت پیروزی، اقدام به کندن سردوشی سپهبد اسماعیل متین تمل فرمانده دوم ارتش ترکیه خواهد کرد. سپهبد متین تمل از فرماندهانی است که مبارزات گسترده‌ای علیه گروه‌های تجزیه‌طلب کُردی از جمله پ.ک.ک انجام داده است.

نتیجه

اقدامات حزب جمهوریت خلق باعث شد تا حزب دموکراتیک خلق‌ها از حدنصاب ۱۰ درصدی انتخابات پارلمانی عبور کند و اردوغانی را که قادر به پیروزی در مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری نبود به پیروزی برساند. مردم ترکیه در عناد با سیاستمداران و احزابی که در کنار گروه‌های تجزیه‌طلب قرار گرفتند به اردوغان رأی دادند.

حزب جمهوریت خلق برای حزب دموکراتیک خلق‌ها، خود را فدا کرد.

حزب تازه تأسیس خوب به رهبری مرال آکشنر چون به سیاست‌های حمایتی حزب جمهوریت خلق از حزب دموکراتیک خلق‌ها اعتراض نکرد مورد غضب مردم ترکیه قرار گرفت. مرال آکشنر به خاطر سکوت در قبال سیاست حزب جمهوریت خلق باعث شد که آرایی که از حزب حرکت ملی‌گرا جذب کرده بود دوباره به سمت این حزب بازگردند.

بنابراین می‌توان ادعا کرد که نتایج انتخابات ۲۴ ژوئن ترکیه را حزب جمهوریت خلق رقم زد.

مردم ترکیه نسبت به پ.ک.ک و تشکیلات فتح‌الله گولن حساس هستند و به ادامه مبارزه با این گروه‌های تروریستی رأی دادند.

حزب جمهوریت خلق با اشتباهات استراتژیک خود عنوان ریاست جمهوری در دور اول انتخابات را به اردوغان هدیه داد، حزب حرکت ملی‌گرا را دوباره احیاء کرد و حزب عدالت و توسعه را بار دیگر نجات داد.

نویسنده: حمید قدسی آذر