قم در وضعیت قرمزشیوع کرونا / روند ابتلا صعودی است

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: باوجوداینکه روند ابتلا در اغلب استان‌های کشور نزولی است اما شیب بستری‌شدگان کرونا در قم همچنان صعودی است.

محمدرضا قدیر روز یکشنبه در جلسه شورای اداری قم در سالن کرامت استانداری، افزود: روزانه به‌صورت متوسط ۵۵ نفر در قم به کرونا مبتلا می‌شوند.

وی اضافه کرد: تعداد بستری‌های کرونا در قم بیشتر از ترخیصی‌های این بیماری است.

به گفته قدیر، روزانه بین ۳ تا ۵ نفر از مردم قم به دلیل ابتلا با کرونا جان خود را از دست می‌دهند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم یادآور شد: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مکان‌های عمومی قم به ۶۵ درصد رسیده و تا نقطه مطلوب فاصله ۱۵ درصدی دارد.

قدیر اظهار کرد: بیشترین درگیری کرونا در قم در محافل خانوادگی است که نشان می‌دهد وضع تجمعات در قم همچنان خطرناک است.

وی عنوان کرد: قدرت سرایت کرونا، با جهش جدیدی که در این ویروس رخ‌داده بیشتر از گذشته شده و همین مساله وضع تجمعات را بیش از همیشه خطرناک کرده است.

قدیر اظهار داشت: واکسن کرونا در صورت کشف و تولید انبوه ۶۰ درصد در مهار آن موثر است و همچنان ماسک زدن و فاصله‌گذاری اجتماعی بهترین راهکار غلبه بر این ویروس است.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی قم، هنوز به همدلی و همکاری تمام دستگاه‌های اجرایی قم در مهار کامل کرونا نرسیده‌ایم.

وی در ادامه افزود: هیات های مذهبی بزرگ قم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی همکاری مطلوبی داشتند و عملکردشان تا به امروز رضایت‌بخش بوده است.

قدیر یادآور شد: خدمات کرونایی جامعه پزشکی در مبارزه با کرونا فراتر از شرح وظایف آن‌ها بود که نشان می‌دهد آن‌ها کاملا به سوگندنامه‌های پزشکی کاملا پایبندند.