بخش گردشگری قم متحمل بیشترین حجم خسارات از کرونا

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم گفت: کرونا به بخش گردشگری به میزان ۱۸۵ میلیارد تومان خسارت زد و همه ۴۵۴ واحد اقامتی را در اوج زمان گردشگری تعطیل و ۵ هزار نفر را بیکار کرد.

مهرداد غضنفری امروز در نشست خبری با خبرنگاران که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، میزان خسارت وارده در حوزه گردشگری براثر شیوع ویروس کرونا در استان را موردتوجه قرار داد و اظهار داشت: در این بخش، ۴۷۴ واحد به میزان ۱۵۸ میلیارد تومان خسارت و آسیب‌دیده‌اند که اشتغال بیش از ۵ هزار نفر را شامل می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم، سهم استان جهت پرداخت تسهیلات به آسیب دیدگان از کرونا را ۶۴۲ میلیارد تومان عنوان و تصریح کرد: در فاز نخست حدود ۷۲ میلیارد تومان از سوی بانک‌ها به متقاضیان تخصیص یافته و نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان پرداخت‌شده است.
عاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم افزود: ما در همان ابتدای بحران خسارت‌ها را استحصال و گزارش را به مرکز منعکس کردیم و تصمیم گرفته شد ۶۴۲ میلیارد تومان در قالب بسته حمایتی دولت به فعالان گردشگری و اصناف آسیب دیده پرداخت کند.

غضنفری با اشاره به رشد ۶۸ درصدی سرمایه گذاری خارجی در قم گفت: تا قبل از شیوع بیماری کرونا بیش از ۳۰ میلیون دلار در حوزه سرمایه‌گذاری در استان ثبت‌شده که ۶۸ درصد رشد را نشان می‌دهد، امیدواریم این سرمایه ثبت‌شده را به مرحله جذب برسانیم.

وی افزود: مدیریت ارشد استان برای سرمایه‌گذار کارآمد، پرتوان و با اهلیت فرش قرمز پهن می‌کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم درباره ارزیابی‌ها از نحوه اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی در سطح شهر گفت: میزان رعایت این موارد به ۷۰ درصد رسیده و درمجموع در حوزه اصناف و صنعت به لحاظ رعایت پروتکل‌های بهداشتی وضعیت خوبی داریم.

وی با انتقاد از عملکرد بانک‌های استان در حمایت از تولید و توسعه استان قم گفت: بانک‌های استان اعم از بانک‌های خصوصی و دولتی هیچ نقش و اثرگذاری در توسعه و تولید استان نداشته‌اند و بر اساس مکاتباتی که انجام‌شده نقش بانک‌ها باید با عدد و رقم ملموس باشد اما به‌رغم رشد ۴۰ درصدی سپرده‌ها در بانک‌ها این اثرگذاری در توسعه و تولید استان ملموس نبوده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم با اشاره به اینکه برای فرصت های سرمایه گذاری در استان قم برنامه ریزی هایی صورت گرفته است، عنوان کرد: حدود ۸۰ فرصت سرمایه گذاری در استان قم شناسایی شده که در این راستا ۲۶ فرصت مجوز بی نام برای سرمایه گذاران صادر شده است که از این تعداد ۷ مورد به مرحله اجرایی رسیده است.