آبخیزداری از اولویت های توسعه قم

استاندار قم با تاکید بر تداوم اجرای طرح های آبخیز داری در قم گفت: طرح های آبخیزداری با توجه به شرایط جغرافیایی قم از اولویت های توسعه ای این استان است.

به نقل از روابط عمومی استانداری قم بهرام سرمست در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه قم طی سخنانی با بیان اینکه طرح های آبخیزداری باید با جدیت دنبال شوند اظهار داشت: این مساله در اولویت طرح های توسعه ای استان می باشد.

وی بحث بیابان زدایی و مهار آتش سوزی در مراتع استان را در دستور کار مسئولان استان در سال جاری دانست و افزود: ستاد پیشگیری از بحران استان قم در مهار آتش سوزی ها با استفاده از ظرفیت های دولتی و مردمی عملکرد قابل قبولی داشته است.

سرمست با بیان اینکه طرح کاداستر (سیستم مدیریت الکترونیکی املاک ) در استان قم بایستی تکمیل شود ادامه داد: از ظرفیت منابع طبیعی بایستی برای طرح های اشتغالزایی خصوصا در بحث گردشگری و بوم گردی بایستی استفاده شود.

استاندار قم در ادامه اصلاح رویکرد در منابع طبیعی را ضروری تلقی کرد و با بیان اینکه اجازه نمی دهیم بخشی نگری در استان قم موجب کند شدن حرکت توسعه ای شود خاطرنشان کرد: گاهی اوقات برخی تعارضات جنبه ی حقوقی و قانون گذاری دارد که از حمایت نمایندگان مردم قم در مجلس شورای اسلامی در راستای اصلاح تعارضات قدردانیم.

وی با تاکید بر ارائه بسته پیشنهادی جهت ریل گذاری در مجلس شورای اسلامی برای رفع تعارضات در حوزه منابع طبیعی خاطرنشان کرد: کمیته ای به ریاست معاون عمرانی استاندار قم بایستی تدوین این طرح را دنبال کند.

سرمست در ادامه با بیان اینکه یک رویکرد توسعه محور را بایستی دنبال کنیم گفت: منابع طبیعی باید با برداشتن قوانین دست و پا گیر و پرهیز از بخشی نگری ، مسئولان را در اکتشاف و بهره برداری از منابع زیرزمینی همراهی کند.

وی با بیان اینکه در حوزه ی کشاورزی و منابع طبیعی در رابطه با اموال مازاد نیز ظرفیت های خوبی داریم خاطرنشان کرد: ساختمان جهاد کشاورزی و املاک منابع طبیعی و جهاد کشاورزی بایستی به بهترین وجه مورد بهره برداری قرار بگیرند.

استاندار قم همچنین با تاکید بر کار کارشناسی پیش از ارائه ی طرح ها در جلسات ستادی گفت: مدیران باید به پروژه هایی که طرح میکنند اشراف کامل داشته باشند.

در این جلسه طرح احداث کارگاه تولید تجهیزات کشاورزی با اکثریت آراء به تصویب رسید.