رقم خوردن موقعیت جدید برای کشور در محرم امسال

قم نما / مدیر حوزه های علمیه کشور با بیان اینکه امیدواریم مردم با رعایت پروتکل های بهداشتی موفق به اقامه عزا شوند گفت: محرم امسال موقعیت جدیدی را برای کشور و مکتب تشیع رقم زده و ما باید هم بتوانیم عزای امام حسین (ع) را صیانت کنیم و هم به سلامت و بهداشت توجه کنیم.

به نقل از مرکز خبر حوزه آیت الله علیرضا اعرافی در نخستین مجمع عمومی انجمن مطالعات فضای مجازی که در سالن آیت الله حائری مرکز مدیریت حوزه ها در قم برگزار شد، اظهار داشت: از پیام آیت الله مکارم شیرازی تشکر می کنیم، و همچنین حمایت های رهبر انقلاب در این مسیر برای ما روحیه بخش است.

وی اضافه کرد: حوزه مولد علم بوده و در تاریخ گذشته یگانه نهادی بود که همه علوم و دانش های عصر را تصدی گری می کرد.

امام جمعه موقت قم ادامه داد: حوزه های علمیه علاوه بر بعد دانش بنیانی، از بعد لطافت روحی برخوردار بودند، در کنار آن حوزه ها همواره سیاسی بوده اند.

عضو فقهای شورای نگهبان یادآور شد: برغم محدودیت هایی که وجود داشته، مجموع حرکت حوزه بسیار ارزشمند بوده و قم همه تجربه های گذشته را در ۱۰۰ سال اخیر باز تولید کرده است.

اعرافی همچنین نظام اسلامی را از ممیزات حوزه علمیه خواند و افزود: در این فهرست بلند از ممیزات حوزه، شاهد پیشرفت های عظیم سخت افزاری و نرم افزاری هستیم.

وی تصریح کرد: مدیریت حوزه های علمیه وظیفه خود می داند که راه و رسم اصیل برای پیشبرد اندیشه های اسلامی را تداوم ببخشد، در فصل اخیر از مدیریت حوزه های علمیه، شعار کلان «باز آفرین حوزه در فضای مجازی» شناخته شد.

مدیر حوزه های علمیه تاکید کرد: برای نخستین بار در درختواره رشته های حوزه که قریب به ۴۰۰ رشته و گرایش است، چند سند پیش بینی شد که در حوزه مباحث اخلاقی، فقهی و حقوقی مربوط به فضای مجازی قرار دارد.

آیت الله اعرافی یادآور شد: یکی از اضلاع مهم در آینده بشر، هوش مصنوعی است؛ دیگری مربوط به فضای مجازی بوده که امروز فرآیند انتخابات آن برای حوزه انجام می شود.

مدیر حوزه های علمیه تاکید کرد: ریل گذاری و گفتمان سازی در حوزه فضای مجازی از وظایف انجمن مطالعات فضای مجازی است.