پیگیری تخلفات پزشکی متخلفان / بیش از ۵۰ پزشک قمی به کرونا مبتلا شدند

قم نما / رئیس سازمان نظام پزشکی استان قم ضمن اشاره به کاهش شکایات ناشی از قصور پزشکان استان در هیئت حل اختلاف و معرفی افراد قاصر به نهادهای مربوطه نظارتی از ابتلای ۵۰ نفر از پزشکان به بیماری کوئید ۱۹ خبرداد.

دکتر حسن عادلی رئیس سازمان نظام پزشکی استان قم پیش از ظهر امروز در نشست خبری که به صورت مجازی و به مناسبت در پیش رو بودن روز پزشک برگزارشد با تقدیر از تلاش‌های جامعه پزشکی، پرستاری و کادر درمان در راستای مقابله با ویروس کرونادر خط مقدم اظهار کرد: با توجه به ارتباط مستمر پزشکان با بیماران کرونایی درصد ابتلای آنها به کووید۱۹ بیشتر است و در این مدت از جان خود مایه گذاشتند که فداکاری آنان در تاریخ ثبت و ماندگار خواهد شدو به همین خاطر شرایط آنها نیز سخت تر از دیگر اقشار جامعه است.

رئیس سازمان نظام پزشکی استان قم با اذعان به مدت مواجهه پزشکان و پرستاران و کادر درمانی و بهداشتی با بیماران و با بیان این که آمار دقیقی از ابتلای پزشکان استان به کرونا وجود ندارد بیان داشت: تعداد ۵۲ نفر از پزشکان استان قم در راستای درمان بیماران به کرونا مبتلا شدند که متأسفانه دکتر جوهری از پزشکان متخصص استان در این مسیر به شهادت رسیدند.

وی با اشاره به تعطیلی بخشی از مطب ها در ابتدای شیوع کرونا در استان قم تصریح کرد: البته به بخشی از مطب هایی که امور ضروری نداشتند و مراجعات زیادی داشتند ابلاغ شد که تعطیل باشند؛ بخش اندکی از پزشکان استان که کمتر از ۲۰ نفر هستند هم قصور داشتند که اسامی آنها به نهادهای مربوطه برای بررسی و برخورد اعلام شده تا این تخلفات تکرار نشود.
ادلی افزود: تعداد از پزشکان نیز به جای آنکه در این شرایط بحرانی همانند سایر همکاران به درمان بیماران بپردازند، مطب‌های خود را بدون دلیل تعطیل کردند که البته تعداد این پزشکان کمتر از ۲۰ نفر بوده که به مراجع قانونی گزارش عملکرد آنان ارسال شده است.

وی در خصوص آمار قصور پزشکی در استان قم اظهار داشت: در نظام پزشکی نهادهایی همچون شورای حل اختلاف، هیأت تجدید نظر، هیأت بدوی و دادستانی انتظامی مستقر هستند که پیوسته در حال رسیدگی به تخلفات گزارش شده پزشکان می‌باشند
عادی گفت: در سال ۹۹ حدود ۶۱ پرونده در شورای اختلاف ثبت شده که حدود نیمی به سرانجام رسیده است؛ در دادسرای انتظامی نیز ۵۰ پرونده ثبت شده ۱۷ شکایت به رای رسیده و ۳۳ شکایت در حال رسیدگی است.

وی بیان کرد: نسبت به سال های گذشته آمار شکایات کمتر شده و با توجه به الکترونیکی شدن روند پیگیری سرعت رسیدگی افزایش چشمگیری یافته است.

وی عنوان کرد: به پرونده‌های فوتی سریع‌تر رسیدگی می‌شود و سایر پرونده‌های همانند دندانپزشکی و غیره ممکن است کمی زمان بر باشد اما در مجموع آمار شکایت از پزشکان کاهش داشته است.

وی بر رعایت اصول حرفه‌ای از سوی پزشکان در مطب تاکید کرد و گفت: نظارت بر فعالیت‌های پزشکان بر عهده دانشگاه علوم پزشکی است که در این راستا نظارت‌های پیوسته‌ای صورت می‌گیرد و پزشکان می‌بایست اصول حرفه‌ای را رعایت کنند و اینکه همزمان چند بیمار در داخل مطب ویزیت می‌شوند کار غیر اخلاقی است که تعداد زیادی از همکاران این موضوع را رعایت نمی‌کنند و گزارش‌هایی در این خصوص دریافت شده است.

رئیس سازمان نظام پزشکی استان قم ادامه داد: شهروندان برای گزارش تخلفات می‌توانند با سازمان نظام پزشکی تماس بگیرند اما اگر شکایات شخصی نسبت به پرونده‌ای داشته باشند می‌بایست حضوری مراجعه داشته باشند تا پس از تشکیل پرونده روند دادرسی انجام شود.

وی با تبریک روز پزشک اظهار داشت: مراسم روز پزشک امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت مجازی برگزار و از شبکه سیمای نور قم پخش می‌شود که در این برنامه از تلاش‌های کادر پزشکی قم قدردانی خواهد شد.