تکمیل ظرفیت طرح ملی مسکن قم در شهریورماه

قم نما / مدیرکل راه و شهرسازی قم گفت: با پایان پالایش نهایی متقاضیان مرحله اول طرح اقدام ملی مسکن و احصای تعداد ریزش‌ها، در شهریورماه تا سقف ۴۴۰۰ نفر ثبت‌نام تکمیلی و جبرانی انجام خواهد شد.

به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع‌رسانی اداره کل راه و شهرسازی استان قم، حسن صبوری روز شنبه در جلسه شورای تامین مسکن استان اظهار داشت: ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن استان قم در سال گذشته و در دو فاز انجام شد که در فاز اول تعداد ۴۴۰۰ نفر و در فاز دوم در شهر جدید امیرکبیر بالغ‌بر ۱۱ هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند.

وی در خصوص فاز اول ثبت‌نام گفت: از میان ۴۴۰۰ نفر متقاضی و ثبت‌نام کننده، تعداد ۲۸ نفر در انتظار دریافت استعلام، ۱۵۲۳ نفر در انتظار تایید استعلام، ۹۲۰ نفر در انتظار بررسی و ۲۶۹ نفر رد درخواست شده‌اند.

دبیر شورای تامین مسکن استان قم با اشاره به این‌که تاکنون برای ۱۵۲۶ نفر افتتاح حساب انجام‌شده است، افزود: از این تعداد ۱۰۵۹ نفر و مبلغ ۴۹ میلیارد تومان وجه واریزشده است.

به گفته صبوری متقاضیانی که تا تاریخ اعلامی نسبت به واریز وجه اقدام ننمایند، از طرح اقدام ملی مسکن حذف خواهند شد.

وی در خصوص قیمت نهایی طرح اقدام ملی مسکن در مرحله اول اظهار داشت: در جلسه شورای تامین مسکن استان، برآورد اولیه قیمت هر واحد مسکونی طرح اقدام ملی براساس قیمت فهرست بها متری دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تصویب شد اما قیمت نهایی براساس قیمت تمام‌شده و به‌روز محاسبه خواهد شد.

صبوری در خصوص مرحله دوم اقدام ملی گفت: ۱۱۷۳۹ نفر از هم استانی‌های قمی در مرحله دوم طرح اقدام ملی (شهر جدید امیرکبیر) ثبت‌نام نموده‌اند که در روزهای اخیر از سوی شرکت عمران شهر جدید امیرکبیر پیامک برای آن‌ها ارسال‌شده است که پس از پالایش و اولویت‌بندی تعداد ۱۲۵۰ نفر سهم استان قم امکان ادامه کار خواهند داشت.

شهر جدید امیرکبیر که به عنوان نخستین شهر جدید ویلایی در کشور شناخته شده‌ است در کیلومتر ۷۰ محور بزرگراهی قم – اراک قرار دارد که واحدها به صورت ویلایی یک طبقه با متراژ ۳۰۰ متر زمین و ۱۰۰متر بنا احداث خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که اولویت استان ایجاد ظرفیت در شهر قم و شهرهای اطراف است، افزود: در شهر قم به دلیل محدودیت زمین امکان ایجاد ظرفیت جدید وجود ندارد اما با توجه به‌احتمال افزایش شهرستان‌های استان قم، امکان ایجاد ظرفیت در شهرهای دیگر استان نظیر کهک، قنوات و جعفریه وجود دارد.

دبیر شورای تامین مسکن استان قم در پایان خاطرنشان کرد: تامین مسکن مناسب و ارزان‌قیمت برای کارگران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و بر این اساس از سوی دبیرخانه، ساخت و تولید مسکن در جوار شهرک‌های صنعتی ویژه کارگران مستقر، به شورای تامین مسکن پیشنهادشده است و در آینده در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد شد.