عدم استقبال بنگاه‌های آسیب‌دیده کرونایی از تسهیلات

قم نما / استاندار قم با بیان اینکه بنگاه‌های آسیب‌دیده کرونایی از تسهیلات ویژه استقبال نکردند گفت: از ۶۴۲ میلیارد تومانی که به قم ابلاغ‌شده برای ۷۳ میلیارد تومان پرونده تشکیل‌شده و از این بین هم فقط ۱۷ میلیارد تومان به مرحله پرداخت رسیده است.

بهرام سرمست روز پنجشنبه در کارگروه اقتصاد مقاومتی در سالن کرامت استانداری، با اشاره به تسهیلات ویژه واحدهای به‌شدت آسیب‌دیده از کرونا، افزود: دلایل عدم استقبال اصناف قم از این تسهیلات باید آسیب‌شناسی شود.

وی گفت: با روندی که امروز وجود دارد استان قم نخواهد توانست به هدف‌گذاری خود در پرداخت تسهیلات کرونایی با نرخ ۱۲ درصد برسد.

استاندار قم یادآور شد: بیشتر اصناف قم در حوزه خدمات فعالیت می‌کنند و باید این تسهیلات مبتنی بر اقتضائات استانی و اصلاحات مجدد از ستاد اقتصاد مقاومتی کشور پیگیری شود.

وی اظهار داشت: فقط ۲۳ درصد از پرونده‌های معرفی‌شده به بانک به مرحله پرداخت رسیده که از عملکرد ضعیف شورای هماهنگی بانک‌های قم حکایت دارد.

سرمست ابراز کرد: شورای هماهنگی بانک‌های قم یک هفته فرصت دارد تا رقم پرداخت‌های خود را به سقف ۷۳ میلیارد تومان برساند.

استاندار قم افزود: بسته اصلاحی و پیشنهادی قم برای افزایش جذابیت تسهیلات کرونایی باید طی چند روز آینده تدوین شود.

وی همچنین با اشاره به پروژه‌های جهش تولید قم، گفت: ۲۷ پروژه‌ای که در این بخش تعریف‌شده باید تا پایان سال به بهره‌برداری برسد.

 فرماندار قم نیز در این جلسه با اشاره به عدم استقبال از تسهیلات کرونایی با نرخ ۱۲ درصد گفت: عدم پیگیری دستگاه‌ها، عامل مهمی در پایین بودن عملکرد قم در جذب تسهیلات است.

مرتضی حیدری عنوان کرد: از ۱۲ هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی قم فقط ۳ نفر برای دریافت این تسهیلات ثبت‌نام کرده‌اند.