کارگروه مراسم عزاداری محرم در قم تشکیل شد

قم نما / کارگروه استانی مراسم عزاداری محرم و صفر باهدف ساماندهی مجالس و محافل عزاداری، روز چهارشنبه با حضور معاون سیاسی و امنیتی استانداری قم با مسئولیت اداره کل تبلیغات اسلامی استان تشکیل شد.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری قم در این جلسه، اظهار کرد: در سال‌های گذشته قبل از محرم، همه مسئولان تصمیماتی می‌گرفتند تا شعله و چراغ فروزان دستگاه امام حسین (ع) برافروخته‌تر و روشن‌تر شود.

بیژن سلیمانپور افزود: امسال برغم میل باطنی صحبت از یک سری محدودیت‌ها و نگرانی‌ها می‌کنیم و باهم همفکری و تبادل‌نظر خواهیم کرد که هم، ‌دل‌های شکسته بتوانند در این ماه حزن‌انگیز حاجت بگیرند و هم به‌سلامت عزاداران توجه داشته باشیم.

وی افزود: هیچ‌کسی مانع برگزاری مراسم عزاداری برای امام حسین (ع) نیست اما شرط عقل و حکم دین این است که مسائل بهداشتی را در حین عزاداری رعایت کنیم.
معاون هماهنگی امور زائرین استاندار قم نیز در این جلسه بر لزوم بومی‌سازی دستورالعمل‌های بهداشتی عزاداری در ماه‌های محرم و صفر تاکید کرد.

یونس عالی‌پور افزود: مسئولیت کارگروه مراسم عزاداری با اداره کل تبلیغات اسلامی استان است و در زمینه مدیریت هیات‌های مذهبی و مسائل مربوط به برگزاری مراسم عزاداری در فضاهای مسقف و روباز باید با این اداره کل هماهنگی شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم نیز با تشریح دستورالعمل‌های بهداشتی ویژه عزاداری ماه‌های محرم و صفر اظهار کرد: قبل از فرارسیدن ماه محرم در زمینه نحوه مدیریت برنامه‌ها و اطلاع‌رسانی در دو سطح هیات‌های مذهبی و مردم، طرح‌ها و پیشنهادهایی آماده‌شده که بخشی از آن‌ها آغازشده است.

حجت‌الاسلام رضا عزت زمانی، راه‌اندازی مرکز تماس برای گفت‌وگو با مسئولان هیات‌های مذهبی، ارسال پیامک‌های مستمر برای متولیان مراسم عزاداری، راه‌اندازی سامانه ثبت و پیگیری تخلفات احتمالی را از اقدامات در نظر گرفته‌شده نام برد.

وی اضافه کرد:برگزاری جلسات توجیهی مسئولان هیات‌های مذهبی و رابطان بهداشتی هیات‌ها، ارسال پیامک‌های انبوه به عزاداران حسینی، برگزاری پویش‌های هر خانه یک هیات، هیات سلامت و نذر ماسک ازجمله برنامه‌های اداره کل تبلیغات اسلامی استان در این کارگروه است.