شهادت حاج قاسم خون تازه‌ای ‌در رگ‌های مقاومت جاری کرد / اخراج ‌آمریکا از منطقه ‌انتقام سخت ‌خواهد بود‌

قم نما / مرجع تقلید شیعیان گفت: شهادت سردار سلیمانی خون تازه‌ای را در رگ‌های مقاومت جاری کرد، آن مهم‌تر، آن مکتب فکری و معرفتی شهید سلیمانی است که جهان‌بینی باشکوهی از ساختار تمدنی در جهان اسلام رقم‌زده است.

به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، متن پیام آیت اللّه نوری همدانی مرجع تقلید شیعیان به دومین نشست هم‌اندیشی احزاب و گروه‌های جبهه مقاومت به این شرح است:

بسم اللّه الرحمن الرحیم

الحمدالله رب‌العالمین الصلاة والسلام علی سیدنا محمد و اله الطاهرین

باسلام و تحیت به آن مجمع محترم و گرامیداشت ایام دهه ولایت و عید غدیر؛
در عصری به سر می‌بریم که قدرت‌های استکباری به‌صورت مستمر بر آتش اختلاف و تفرقه در جهان اسلام می‌دمند، لیکن مقاومت جهانی نظام‌های عدالت طلبانه با نقش‌آفرینی بی‌بدیل شهید سلیمانی، میوهِ شیرین نابودی داعش و شکست و اضمحلال حامیان تروریسم در منطقه را چیده است.
پس از پیروزی مقاومت؛ ترامپ که به‌زعم باطل خود می‌خواست بازنده جنگ نباشد درصدد برآمد تا با ترور شهید سلیمانی، ماجرای نقش‌آفرینی مؤثر حاج قاسم در منطقه را در تاریخ دفن کند، لیکن در عمل قافیه را باخت و الان با نفرت عمومی مردم جهان و شعار بین‌المللی مردم برای خون‌خواهی سردار سلیمانی مواجه شده است که اخراج حتمی آمریکا از منطقه یکی از ابعاد انتقام سخت خداوند از دشمنان اسلام خواهد بود.

فارغ از این مسئله، باید در چگونگی تداوم اقتدار جریان مقاومت در راستای تحقق تمدن نوین اسلامی در سال‌های پسا سلیمانی اندیشید و به این مسئلۀ راهبردی رهنمون شد که در مقابله فکری و علمی در برابر آمریکا و متحدانش چگونه باید عمل کرد؛ زیرا تداوم پیروزی‌ها و استمرار اقتدار روزافزون جبهۀ مقاومت مقوله ای نرم افزاری است و در کنار نوسازی سخت افزاری کشورهای منطقه باید بر نوسازی علمی و نظری در راستای تحقق تمدن نوین اسلامی تأکید کرد.

در این میان باز تولید آموزه های وحدت‌گرایانه مکتب فکری شهید سلیمانی، اصل راهبردی در وحدت امت اسلامی، تقویت جبهۀ مقاومت و تسریع مطالبۀ تمدن سازی نوین اسلامی به شمار می آید.

در تبیین این مسأله باید گفت وحدت امت اسلامی از جمله عوامل حیاتی شکوفایی تمدن اسلامی است؛ تأمل در نظام معنایی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی نشان می دهد آن شهید والا مقام خود را فدایی مسلمانان و عموم انسان ها می دانست و اینگونه سپهبد سلیمانی در طول مبارزات خود علیه داعش، به شاخص و اسطوره ای برای امت اسلامی تبدیل گردید.

هم چنین تحقق تمدن سازی نوین اسلامی در گرو مواجهه مثبت و سازنده با جهان متکثر فارغ اقوام ، زبان ها، فرهنگ ها و مذاهب اسلامی در ممالک اسلامی و دیگر جوامع بشری است، که این اصل نیز در پرتو اصل مهاجرت، در بستر فرهنگ محوری و تعامل گرایی و صلح طلبی شکل می گیرد.

شهید سلیمانی به تبعیت از امام خمینی (رحمه الله) که فرمود، «انقلاب ما محدود به ایران نیست» و مبنا و منظومه فکری رهبر معظم انقلاب برای تشکیل جبهۀ بدون مرز حق علیه باطل، ترک وطن کرد، و مرزهای قومیت، نژاد، ملیت و حتی مذهب را در نوردید و جهان وطنی خود را علاوه بر شیعیان ، بر مدار تعاملات میان مذهبی با برادران اهل سنت و حتی پیروان دیگر ادیان الهی به ویژه مسیحیان در منطقه تعریف نمود تا جبهه ای بی‌مرز علیه ظلم و جنایت آمریکا و تروریست های تکفیری به منصۀ ظهور رساند.

آری افق معنایی و تمدنی شهید سلیمانی به قومیت، مذهب، ملیت یا مرزهای خود ساخته بشری خاص اختصاص نداشت، بلکه ایصال جهان اسلام و دیگر جوامع بشری به امامت، از طریق ارتباطات دانشی و فقه میان مذهبی، مهمترین شاکلۀ معرفتی این چهرۀ بین المللی مقاومت بود.

در حقیقت مبنای توحیدی سردار سلیمانی در مبارزات ظلم ستیزانه به شدت با عنصر حکمت، امامت، ولایت و فقاهت گره خورده است، لذا بر مبنای آیۀ«أَشِدَّاءُ عَلَی الْکُفَّارِ رُحَمَاءُ بَیْنَهُمْ؛ در برابر کفّار سرسخت و شدید، و در میان خود مهربانند» دچار خشونت نمی شد، بلکه با حکمت و عقلانیت فقهی فضای ضد تقریبی را شکست و اینچنین با اهتمام به جغرافیای فرهنگی وحدت و بازشناسی اشتراکات معرفتی، برای شکل گیری تمدن نوین اسلامی تلاش نمود.

بی تردید شهادت سردار سلیمانی خون تازه ای را در رگ های مقاومت جاری کرد، لیکن از آن مهمتر، آن مکتب فکری و معرفتی شهید سلیمانی است که جهان بینی باشکوهی از ساختار تمدنی در جهان اسلام رقم زده است و چارچوب جهانی تمدن نوین اسلامی را ترسیم خواهد کرد.

در پایان لازم می دانم از همه برگزارکنندگان این جلسه بویژه حزب انقلابی و با سابقه مؤتلفه اسلامی و خصوصاً جناب آقای بادامچیان تشکر نمایم.
توفیق همگان را از خداوند متعال مسئلت می کنم.