عضو مجلس خبرگان: ارتباط امام کاظم(ع) با وکلا در زمان امام کاظم(ع) نظم بسیار خوبی پیدا کرد

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: موضوع وکالت از زمان امام صادق (ع) وجود داشت ولی در زمان امام موسی کاظم(ع) بحث وکالت پررنگ تر شد و این موضوع سبب شد که شیعه یک گستره و نظم بسیار خوبی از نظر ارتباط وکلا با امام(ع) پیدا کند.

حجت الاسلام والمسلمین جواد مجتهد شبستری در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در قم، اظهار داشت: امام موسی کاظم(ع) پس از پدر بزرگوارشان امام صادق(ع) به امامت رسیدند، فضای دوران امامت کاظم (ع) با دوران امام باقر(ع) و امام صادق(ع) متفاوت بود.

وی افزود: در ابتدا امام موسی کاظم(ع) توانستند ادامه راه پدر بزرگوارشان را در نشر معارف و تربیت شاگردان داشته باشند ولی با توجه به وجود خلفای ظالم، نتوانستند همانند امام صادق(ع) و امام باقر(ع) تربیت مستقیم شاگردان را داشته باشند و از راه های غیر مستقیم اقدام به نشر معارف اهل بیت(ع) اقدام کردند.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: امام کاظم(ع) شاگردانی را در این زمینه پرورش داده وافکار خود را به آن ها منتقل می کردند و مبارزاتی داشتند که به نقلی ۷ و به نقل دیگر ۱۴ سال در زندان های مختلف زندانی بودند.

امام کاظم(ع) با اخلاق نیکو زندانیان را مجذوب اهل بیت(ع) کردند

استاد حوزه علمیه با تاکید بر اینکه امام موسی کاظم(ع) در زندان تبلیغ معارف و تربیت انسان را مورد تاکید قرار دادند، عنوان کرد: در روایات آمده که حکومت ظلم، امام کاظم(ع) را پیوسته از زندانی به زندان دیگر منتقل می کردند و امام(ع) در زندان کلاس تربیت انسان دائر کرده بودند و زندانیان و زندان بانان را مجذوب شخصیت خود می کرد و آنها به امام(ع) علاقه مند می شدند و در ردیف علاقه مندان به حضرت قرار می گرفتند.

مجتهد شبستری ادامه داد: در نقلی وارد شده است که حاکم وقت زن بدکاره ای را مامور زندان کردن حضرت کاظم(ع) قرار داده بود تا امام(ع) را منحرف و مجذوب خود کند ولی امام موسی کاظم(ع) با منش، اخلاق و کرامت آن زن بدکاره را به یکی از علاقه مندان و شیعیان اهل بیت(ع) تبدیل کردند.
وی گفت: نسل پربرکتی از امام کاظم(ع) به جا مانده است و نوع امام زادگان در اطراف ایران و سایر کشورها از اولاد این امام همام هستند، حضرت معصومه(س) دختر امام موسی کاظم(ع) نگین شهر مقدس قم است و حوزه های علمیه بر محور وجود این بانوی بزرگوار می گردد.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: امام کاظم (ع) زحمات زیادی را متحمل شدند تا اینکه معارف اهل بیت(ع) را به شاگردان و نسل های بعدی منتقل کنند؛ امام (ع) از طریق تربیت مستقیم و غیر مستقیم شاگردان، وکلایی را به اقصی نقاط مملکت اسلامی اعزام می کردند و این اقدام در زمان این امام همام بروز و ظهور بیشتری داشت.

ارتباط امام کاظم(ع) با وکلا در زمان امام کاظم(ع) نظم بسیار خوبی پیدا کرد

استاد حوزه علمیه بیان کرد: در اقصی نقاط کشورهای اسلامی شیعیانی وجود داشتند و نیاز به رابط معارف دینی داشتند و مثل امروز نبود که ارتباط از طرق مختلف وجود داشته باشد، موضوع وکالت از زمان امام صادق (ع) وجود داشت ولی در زمان امام موسی کاظم(ع) بحث وکالت پررنگ تر شد و این موضوع سبب شد که شیعه یک گستره و نظم بسیار خوبی از نظر ارتباط وکلا با امام(ع) پیدا کند.

مجتهد شبستری خاطرنشان کرد: برخی از این وکلا سبب مشکلات و گاهی سبب انحرافاتی می شدند و نسبت به امام بعدی همراهی ایجاد نمی شد و گروه های منحرفی نظیر اسماعیله و ناووسیه ایجاد می شد، تشکیل گروهک های مختلف و گروه های انحرافی از شیعه منشعب شدند ونسبت به امام بعدی نتوانستند عهد و پیمانی که داشتند به سرانجام برسانند.