پیام بزرگ عید غدیر “وحدت” است

قم نما / دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: اگر موضوع غدیر را درست تبیین کنیم پیام غدیر پیام وحدت است.

آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، با اشاره به اهمیت و جایگاه عید غدیر اظهار داشت: یکی از اعیاد بزرگ اسلامی عید بزرگ غدیر خم است، هنگامی‌که از امام صادق(ع) سؤال می‌شود غیر از عید روز جمعه‌، عید فطر و عید قربان، عید دیگری داریم که امام(ع) می‌فرمایند احسن اعیاد عید غدیر است.

وی افزود: عید غدیر روزی است که پیامبر(ص) وجود مقدس امیرالمؤمنین(ع) را به‌عنوان ولی و خلیفه و جانشین خود تعیین کرد‌.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه بیان کرد: سفارش رسول خدا(ص) پیش از موضوع عید غدیر بارها و بارها این بود که من شمارا به دو موضوع توصیه می‌کنم یکی کتاب الله و دیگری عترت، مردم با سفارش رسول خدا(ص) نسبت به قرآن آشنا بودند.
عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: اینکه عِدل این قرآن چه کسی است، نبی گرامی اسلام(ص) در بازگشت از حجه الوداع در حالی عده‌ای از جمعیت جلو رفته بودند و عده دیگری پشت بودند فرمودند ندا دهید افرادی که جلو رفتند بازگردند و افرادی که عقب ماندند خود را برسانند تا پیام مهمی را به مردم ابلاغ کنم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: پیامبر(ص) در خطبه غدیریه در منظر جمعیتی حدود ۱۲۰ هزار نفر امیرالمؤمنین را معرفی کردند و فرمودند: “مَنْ كُنْتُ مَوْلَاهُ فَهَذَا عَلِيٌّ مَوْلَاهُ اللَّهُمَّ وَالِ مَنْ وَالاهُ وَ عَادِ مَنْ عَادَاهُ وَ انْصُرْ مَنْ نَصَرَهُ وَ اخْذُلْ مَنْ خَذَلَهُ” هر که من مولا و فرمانروای اویم علی مولای او است، خدایا دوست بدار آن‌کس که او را دوست دارد، و دشمن‌دار آن‌کس که او را دشمن دارد.

‌وی با بیان اینکه اگر موضوع غدیر را درست تبیین کنیم پیام غدیر پیام وحدت است، عنوان کرد: ‌پیام غدیر، وحدت‌آفرین است و برای این بود که جامعه دچار تفرقه نشود، در حدیث ثقلین نیز رسول خدا(ص) فرمودند دو چیز گران‌بها و ارزشمند در میان شما می‌گذارم یکی کتاب خدا و دیگری عترت است و موضوع غدیر تجلی عترت است.