همدلي، رمز موفقيت استان قم در مسير مقابله با كرونا

بالغ بر پنج ماه از شيوع اپيدمي كرونا در كشور و استان ما مي گذرد. ويروسي نوپديد، تهديد كننده سلامت مردم و تأثير گذار بر ساير بخش هاي جامعه، كه مبارزه قاطعانه با آن از همان ابتدا، در دستور كار دولت قرار گرفت

نويسنده: دكتر بهرام سرمست استاندار قم

بالغ بر پنج ماه از شيوع اپيدمي كرونا در كشور و استان ما مي گذرد. ويروسي نوپديد، تهديد كننده سلامت مردم و تأثير گذار بر ساير بخش هاي جامعه، كه مبارزه قاطعانه با آن از همان ابتدا، در دستور كار دولت قرار گرفت و با تشكيل ستاد ملي مقابله با كرونا به فرماندهي و هدايت شخص رئيس جمهور و ستادهاي متناظر استاني به رياست استانداران، تلاش ها و اقدامات جدي و برنامه ريزي شده براي كنترل و مهار اين بيماري انجام و با نتايج خوبي همراه شد به طوري كه در ماه های گذشته، هم امنیت و سلامت مردم به شكل مطلوبي تأمین شده و هم با کمک خیرین و نیکوکاران، به معیشت مردم پرداخته شده است و اين در شرايطي است که کشورهای مدعی غربی، عملکرد بسيار ضعيفي را در این زمینه داشته اند و حقیقتاً نوع مواجهه جمهوری اسلامی ایران در عرصه مبارزه کرونا و تلاش هاي هوشمندانه صورت گرفته براي تبديل اين تهديد به فرصت، مايه افتخار و الگوی مناسبي برای دیگر کشورها مي باشد. به موازات تلاش هاي مؤثر و منجر به نتيجه در سطح ملي، در استان قم به عنوان اولين استان درگير بحران و كشف كننده كرونا در كشور نيز فعاليت هاي بسيار خوبي براي مقابله با اين بيماري انجام گرفت. استاني كه در يك شرايط خاص زماني و در فاصله كمتر از ۴۸ ساعت به برگزاري همزمان دو انتخابات مهم و يكباره و بدون هيچ گونه فرصت پيشگيري، وارد اين بحران شد. اما با ايثار و جانفشاني مدافعان سلامت و همراهي مؤثر مردم، خيرين و ديگر بخش ها و اركان حاكميت در استان، به سرعت شرايط نگران كننده روزهاي اوليه شيوع، مديريت شد و به لطف خداوند امروز وضعیت قرمز را در استان رد کرده و وارد مرحله زرد و فاصله گذاری پویا شده‌ایم.

مرور كارنامه چند ماهه استان قم در حوزه مقابله با كرونا، نشان گر چندين ويژگي منحصربفرد و نكته كليدي متمايز كننده اين استان از ساير استان هاي كشور مي باشد:

خدمت بزرگ قم به كشور در موضوع كشف كرونا

اگر چه در آغازين روزهاي شيوع كرونا، تلاش هاي ناآگاهانه و آگاهانه زيادي براي نسبت دادن منشأ اين بيماري به قم و ايجاد موجي از قم هراسي و تخريب چهره اين شهر مقدس در فضاي مجازي، تريبون هاي عمومي و شبكه هاي معاند صورت گرفت ولي واقعيت ماجرا اين است كه قم در واقع خط‌شکن شناسایی ویروس کرونا در کشور بود و ورود به موقع قم در این موضوع و اعلان كشف آن، باعث هوشیاری همه استان ها و اتخاذ تدابير و اقدامات پيشگيرانه در جهت مهار این بيماري همه گير شد و اين مسأله خدمت بزرگي است كه قم به كشور و نظام سلامت در آن مقطع حساس داشته و همه بايد قدردان شجاعت، صداقت و وظيفه شناسي پزشكان و كادر درماني استان قم باشيم.

قم در صدر استان هاي آسيب ديده از كرونا

قم اولين استاني بود که با توجه به تأييد مواردي از ابتلا به ويروس كرونا در اين استان و اجراي زودهنگام طرح هاي قرنطينه و تعطيلي كسب و كارها و فعاليت ها، بیشترین آسیب و خسارت را در حوزه هاي مختلف توليدي، اقتصادي و اجتماعي دیده است. به ويژه بخش گردشگري و خدمات به عنوان تأمين كننده نيمي از درآمدهاي استان كه به دليل ممنوعيت سفرها و تعطيلي چند ماهه هتل ها و مراكز اقامتي كه بيشتر آن در پيك سفر واقع شده بود، اين بخش مهم را با چالش و بحران جدي مواجه كرده و نياز است كه از سوی دولت و با نگاه ویژه ای مورد حمایت قرار گیرد.

شكل گيري الگوي وحدت فرماندهي بحران در استان قم

ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان از همان ابتدا، به عنوان يگانه مرجع رسمي تصميم گير در حوزه مقابله با كرونا تشكيل و آغاز بكار كرد و همه دستگاه ها و بخش هاي حاكميتي به صورت منسجم و يك صدا و بدون كوچك ترين تقابل و ناهماهنگي تا به امروز اين مجموعه را همراهي كرده اند . موضوع مهمي كه موجب شده تا قم در حوزه مقابله با كرونا به عنوان يك استان موفق، صاحب ايده و تصميم ساز در سطح ملي معرفي شود. اين ستاد تاكنون، ۴۲ جلسه كاري با ۵۱۰ مصوبه داشته كه ۹۰ درصد از اين مصوبات اجرايي شده است.

علما و مراجع، سرمايه هاي گرانبهاي كشور در مسير مقابله با كرونا

در بحث مقابله با كرونا اگر چه همه اقشار با يك احساس مسؤليت خاصي پاي كار آمده و كمك حال و همراه دولت و نظام سلامت در اين مسير دشوار بودند اما در قم علما، مراجع عظام و نهاد حوزه پيشگام اين همراهي بودند و توصيه ها و رهنمودهای اين بزرگان، زمینه بسیاری از تصمیمات مهم و کلیدی را برای مقابله با کرونا فراهم کرد. اوج و شاه بيت اين همراهي هاي قابل تقدير مراجع و حوزه هاي علميه را در بسته شدن حرم هاي مقدس، برگزار نشدن نماز جمعه و جماعات و اعتكاف شاهد بوديم. همراهي ها و حمايت هايي كه سبب شد تا توطئه دشمنان و كج انديشان در القاء باور دوگانگي بين علم و دين به شكست بينجامد.

قم پیشرو در جلب مشاركت خيرين و تشكل هاي مردمي

بدون شك قم جزء استاني هاي شاخصي است كه از همان ابتداي بحران كرونا و تمام ظرفيت و با بسيج همه داشته هاي خود در عرصه مقابله با كرونا حاضر شد و برنامه ريزي ها و سازماندهي هاي مناسبي در راستاي بهره مندي هر چه مؤثرتر از ظرفيت مشاركت خيرين سلامت،سازمان هاي مردم نهاد و تشكل هاي مردمي انجام گرفت و به همت و همراهي خوب مردم فهيم و خيرين و نيكوكاران نوع دوست استان، امكانات و كمك هاي بسيار خوبي در قالب هاي مختلف و از جمله طرح مواسات و كمك هاي مؤمنانه، جمع آوري و در بين خانواده ها و گروه هاي نيازمند و آسيب ديده از كرونا توزيع گرديد و خوشبختانه عملکرد خیرین استان قم در اين عرصه، عملكردي قابل تحسين و الگوی خوبي براي سایر استان ها محسوب مي شود.

تلاش براي تبديل تهديد كرونا به فرصت

به موازات مديريت بحران كرونا در استان قم، تلاش هاي خوبي براي تبديل اين تهديد به فرصت صورت گرفت و با رايزني ها و پيگيري هاي انجام گرفته، اعتبارات و كمك هاي قابل توجهي را از ناحيه دولت و خيرين براي سرعت بخشي به روند ساخت و تكميل مراكز درماني نيمه تمام و در دست احداث به ويژه بيمارستان هاي بزرگ اميرالمؤمنين(ع) و مادر همچنين تأمين تجهيزات بيمارستاني و تقويت زیرساخت‌های حوزه بهداشت و درمان استان جذب گرديد.