هشدار آیت الله مکارم شیرازی به هجمه‌های داخلی و خارجی نسبت به حوزه

یکی از مراجع تقلید نسبت به هجمه‌هایی که از داخل و خارج نسبت به حوزه وارد می شود هشدار داد و گفت: حوزه اگر وابسته بود که امام خمینی نمی توانست انقلاب کند؛ انقلاب اسلامی در پرتو استقلال مرجعیت و استقلال حوزه به پیروزی رسید.  آیت الله ناصر مکارم شیرازی عصر امروز در دیدار مسؤولان […]

یکی از مراجع تقلید نسبت به هجمه‌هایی که از داخل و خارج نسبت به حوزه وارد می شود هشدار داد و گفت: حوزه اگر وابسته بود که امام خمینی نمی توانست انقلاب کند؛ انقلاب اسلامی در پرتو استقلال مرجعیت و استقلال حوزه به پیروزی رسید.

 آیت الله ناصر مکارم شیرازی عصر امروز در دیدار مسؤولان بسیج اساتید و نخبگان حوزه با اشاره به تهدیداتی که از داخل و خارج متوجه حوزه‌های علمیه است، اظهار کرد: از جمله مسائل مهم که باید مورد توجه قرار گیرد مسائل اخلاقی در حوزه است؛ امروز شاهد هستیم که برای تضعیف پایه های اخلاقی حوزه مورد حملات گسترده در فضای مجازی قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه بسیج اساتید باید در زمینه مسائل اخلاقی پیشگام بوده و برنامه ریزی های لازم را داشته باشند، افزود: باید نسبت به برگزاری جلسات هفتگی، ماهانه و… اقدام شده و اطلاع رسانی های لازم صورت گیرد.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) همیشه بسیار جلوتر از دیگران حرکت می کرد و نسبت به مسائل روز آگاهی داشت، گفت: ایشان همیشه یک قدم از دیگران جلوتر بود و جلوتر از زمان حرکت می کرد، حال ما باید حداقل همگام با زمان پیش برویم.

وی ضرورت آگاهی حوزه و به ویژه بسیج اساتید نسبت به مسائل مختلف کشور از جمله قراردادهایی که با کشورهای اروپایی و آمریکا و… منعقد می شود تاکید کرد و افزود: دشمنان هر روز نقشه تازه ای برای استعمار مملکت دارند و هیچ وقت قانع نمی شوند.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: یک روز سند ۲۰۳۰ را مطرح کرده و روز دیگر برنامه دیگری را طرح می‌کنند. رهبری در این خصوص فرمودند اینها چه کاره هستند که برای بقیه می خواهند تعیین تکلیف کنند.

استاد حوزه علمیه قم گفت: کشورهای استعماری در گوشه ای از دنیا نشسته و مسئله ای را تصویب می کنند و می گویند باید بقیه هم این کار را انجام دهند؛ چرا ما چنین نکنیم و طرحی را بنویسیم و بگوییم شما به این عمل کنید.

وی به مسئله مطرح شده در خصوص اساسنامه کانون‌های فرهنگی مساجد اشاره کرد و یادآور شد: اخیرا مشاهده شده که مساجد کشور به اموال و کمک های دولتی وابسته است، وقتی که وابستگی باشد مشخص است که دیگر نمی توان آزادانه دولت را نقد کرد.

این مرجع تقلید به مسئله استقلال حوزه‌های علمیه اشاره کرد و یادآور شد: اگر بخش های مختلف حوزه به کمک‌ها و اموال دولتی وابسته شوند، دیگر آزادانه تصمیم گرفتن برای حوزه ممکن نخواهد بود؛ وقتی دستمان زیرسنگ دولت باشد دیگر نمی توانیم آزاد باشیم و این یک ایراد است.

وی خاطرنشان کرد: حوزه اگر وابسته بود که امام خمینی نمی توانست انقلاب کند؛ انقلاب اسلامی در پرتو استقلال مرجعیت و استقلال حوزه به پیروزی رسید.