دستگاه های مسئول درمورد تهدید هواپیمای ایرانی بی تفاوت نباشند

قم نما / رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت:اگر تهدید هواپیمای مسافری ما از طرف سازمان های بین المللی پیگیری نشود، آمریکایی‌ها از این روش برای تهدید سایر ملت‌ها استفاده خواهند کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اقدام خطرناک و تهدیدآمیز ارتش تروریستی آمریکا علیه هواپیمای مسافربری کشورمان گفت: تهدید هواپیمای مسافربری ما از سوی ارتش تروریستی آمریکا مصداق گردنه گیری و راهزنی هوایی است، خطوط هوایی دنیا باید امنیت داشته باشد و هواپیماهای مسافربری در خطوط و کریدورهای تعیین شده بدون هیچ نگرانی پرواز کنند.

رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی افزود: هواپیماهای مسافربری نمی‌توانند مانند یک هواپیمای نظامی مانور دهند هواپیمای نظامی اگر حرکات نمایشی از خود نشان دهد، تنها جان یک یا حداکثر دو انسان را به خطر انداخته اما با این حرکات غیرمسئولانه با توجه به حجم بالا و تعداد مسافران که در آن زن و کودک هستند می‌تواند تبدیل به فاجعه شود.

وی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها در گذشته نشان داده‌اند برای جان انسان‌ها ارزشی قائل نیستند گفت: خوشبختانه با درایت خلبان حادثه خطرناکی رخ نداد اگر قرار باشد آمریکایی‌ها این کار را تکرار کنند تهدیدی برای حریم هوایی بین‌الملل رخ خواهد داد.

ذوالنور افزود: از وزارت امور خارجه، وزارت راه و شهرسازی و دستگاه قضائی انتظار داریم برخورد حقوقی و فعالانه داشته باشند.

ذوالنور با اشاره به اینکه نهادها و مجامع بین‌المللی مانند ایکائو و سازمان ملل هم باید این اقدام خطرناک، غیرمسئولانه و ضد انسانی آمریکا را پیگیری کنند، تاکید کرد: اگر از طرف مجامع بین‌المللی این اقدام خطرناک پیگیری نشود شاهد آن خواهیم بود آمریکایی‌ها و دیگر کشورها از این روش برای تهدید سایر ملت‌ها استفاده کنند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به پرواز متعدد هواپیماهایی از کشورهای مختلف از حریم هوایی کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران تعداد بالایی پرواز در حریم هوایی خود را دارد در حالی که هیچ مزاحمتی برای هیچ پروازی ایجاد نکرده و متعهد است امنیت هوایی پروازها را به بهترین شکل تأمین کند.

حجت‌الاسلام ذوالنور افزود: هزینه‌های بالایی را برای تأمین امنیت پروازهای مختلف خطوط هوایی شرق و غرب در آسمان کشورمان متحمل می‌شویم و به دلیل همین مسئولیت پذیری کشورها هیچ گونه نگرانی از پرواز در حریم هوایی کشورمان ندارند چنانچه ما اگر بخواهیم کوچک‌ترین رزمایشی داشته باشیم باید راهی انتخاب کنیم که کوچک‌ترین آسیبی به هواپیماهای عبوری کشورهای دیگر در حریم هوایی ما وارد نشود.

وی اظهار کرد: تعرض اخیر آمریکا تنها به هواپیمایی و مسافران جمهوری اسلامی ایران نبود بلکه یک رویه خطرناکی است که جان انسان‌ها را در همه جا تهدید می‌کند لذا مجلس وظیفه خود می‌داند برای پیگیری این امر مهم از وزارت خارجه مطالبه گری کند.