بر اساس یافته‌های علمی، قم خاستگاه انتشار کرونا نبوده است

قم نما / معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری قم گفت: دشمنان تلاش کردند حضور زائران و طلاب را عاملی در شیوع کرونا در قم معرفی ‌کنند، درحالی‌که یافته‌های پزشکی و علمی، نادرستی این مسائل را به اثبات رساند که خاستگاه انتشار ویروس، قم نبود.

بیژن سلیمان‌پور روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به جایگاه قم در کشور و حضور اتباع خارجی در این استان، افزود: استان قم از حیث حضور مهمانان، زائران و طلاب از ۱۲۲ کشور جهان یکی از استان‌های منحصربه‌فرد در کشور است.

وی با بیان این‌که قم همواره مورد هجمه‌ دشمنان برای به چالش کشیدن حضور مهمانان خارجی بوده است، اضافه کرد: ما وظیفه داشتیم زائران و مسافران خارجی را در کمال سلامت به کشورهایشان بازگردانیم و در این زمینه اقدام های زیادی انجام شد.

وی تاکید کرد: اتباع خارجی که مهمان جمهوری اسلامی بودند بر اساس رسالت بشردوستانه و آموزه‌های دینی از خدمات درمانی و بهداشتی بهره‌مند شدند و به‌رغم محدودیت‌های زمینی و هوایی، این عزیزان را در سلامت و با حفظ حرمت و کرامت به کشورهای مبدأ بازگردانده شدند.

سلیمان‌پور در ادامه بیان کرد: کرونا، آسیب جدی به فضای کسب‌وکار در کشور و استان وارد کرد که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، زمینه آغاز فعالیت بخش‌هایی از جامعه فراهم و سعی شد با رفع موانع موجود، کسبه و اصناف بتوانند نسبت به خدمات‌رسانی به مردم اقدام کنند.

وی به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان دوره ای خبرگان رهبری در اسفندماه سال گذشته با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی نیز اشاره کرد و گفت: در بیش از ۴۰ سال از حیات طیبه انقلاب اسلامی به‌طور میانگین هر سال یک انتخابات بزرگ برگزارشده است که نشان از مردم‌سالاری دینی نظام جمهوری اسلامی دارد.

وی تصریح کرد: اما در این انتخابات معاندان و شبکه‌های ماهواره‌ای درصدد بودند با ایجاد رعب، وحشت و اضطراب مانع از حضور مردم در پای صندوق‌های رای شوند، اما حضور باشکوه مردم پاسخی کوبنده به اهداف شوم دشمن بود و برای تحقق این مهم، تلاش‌های زیادی صورت گرفت.

معاون استاندار قم تصریح کرد: حتی عده‌ای پیشنهاد به تعویق انداختن برگزاری انتخابات را دادند، اما در جلسه‌ای که کمتر از ۱۲ ساعت به آغاز رای‌گیری برگزار شد، برغم همه مشکلات و دشواری‌ها، تصمیم نهایی اتخاذ شد و مردم انقلابی قم با شجاعت کامل در دفاع از ارزش‌های انقلاب به میدان آمدند و میزان مشارکت مردم استان قم از میانگین کشور بالاتر بود.