معاون استاندار قم: مراسم عزاداری محرم در فضاهای رو باز برگزار شود

قم نما / معاون هماهنگی امور زائران استانداری قم گفت: مراسم سوگواری ماه محرم باید در مکان روباز برگزارشده و بیش از دو ساعت به طول نینجامد.

یونس عالی پور روز چهارشنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران در سالن کرامت استانداری اضافه کرد: برگزاری مراسم‌ عزاداری محرم و صفر به مساله سهل و ممتنعی تبدیل‌شده که باید تدابیر لازم برای مدیریت و جلوگیری از شیوع کرونا اندیشیده شود.

وی خاطرنشان کرد: اجتماعات این ماه باید با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی انجام‌شده و پذیرایی به شیوه متداول آن و انداختن سفره در محل هیات های مذهبی انجام نگیرد.

معاون هماهنگی امور زائران استانداری قم بیان داشت: اولویت نهایی استان در رابطه با مراسم‌های عزاداری ماه محرم برگزاری آن‌ها در فضاهای باز و غیرمسقف برگزار است.

وی تصریح کرد: برای برگزاری مراسم عزاداری محرم در فضاهای باز باید پارک‌ها و فضاهای سازمان‌های دولتی در اختیار هیات های مذهبی قرار بگیرد.

عالی پور ابراز داشت: دانشگاه مفید، آموزش‌وپرورش، مسجد مقدس جمکران و غیره به خاطر داشتن فضای باز کافی می‌توانند محور برگزاری مراسم هیات‌های مذهبی باشند.

مشکل تامین ماسک در هیات های مذهبی

مدیرکل تبلیغات اسلامی قم نیز دراین جلسه ابراز کرد: پروتکل اولیه برگزاری جلسات هیات‌های مذهبی در ماه محرم و صفر در حال آماده‌سازی است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رضا عزت زمانی اظهار داشت: این پروتکل تکمیل‌کننده پروتکلی است که در ماه رمضان به هیات‌های مذهبی و مساجد ابلاغ‌ شده‌بود.

وی ادامه داد: بیش از ۱۰ جلسه هماهنگی برای تصمیم‌گیری نسبت به شیوه عمل هیات‌های مذهبی و نحوه فعالیت آن‌ها در ماه محرم و صفر برگزارشده است.

عزت زمانی اظهار داشت: تورم و افزایش قیمت اقلام بهداشتی یکی از چالش‌های مهم هیات های مذهبی قم در برگزاری مراسم‌های ماه محرم است.