حوزه در کنار مردم و پاسخگوست/توجه به نقش روحانیون در حوادث غیرمترقبه

قم نما / امام جمعه قم با توجه به ظرفیت عظیم معارف دینی و الهی در عرصه خدمت رسانی و امداد رسانی گفت: حوزه باید پاسخگویی و اجتماعی بودن و در کنار مردم را تامین کند و این یک اصل مهم در انجام امورات حوزه است.

آیت الله علیرضا اعرافی امروز در دیدار کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه که در دفتر مدیر حوزه‌های علمیه در قم برگزار شد، با اشاره به لزوم آمادگی همه دستگاه‌ها و به ویژه مردم در برابر بلایای طبیعی گفت: هلال احمر ماموریت ویژه و مهمی بر عهده دارد و آن آمادگی نیروی انسانی برای حضور در خطر و همچنین آگاهی بخشی به جامعه است.

وی افزود: هلال احمر در طول این مدت فعالیت‌ها و برکات زیادی داشته است اما جا دارد در این زمینه‌ها کار بیشتری شود و جمعیت بیشتری از مردم در حوادث، پای کار بیایند و این افق بالایی است که شما مسئولین هلال احمر در کشور ایران با همه ظرفیت‌های عظیمش بر عهده دارید.
امام جمعه قم با بیان اینکه حوزه و روحانیت آماده کمک به هلال احمر برای به صحنه آوردن جمعیت بیشتری از مردم و جوانان برای امدادرسانی است خاطرنشان کرد: ظرفیت حوزه و روحانیت در سراسر کشور ظرفیت مهم و اثر بخشی است که می‌شود از آن برای به صحنه آوردن اقشار عظیمی از مردم و جوانان برای حماسه آفرینی در صحنه‌های گوناگون کشور به ویژه در حوادث و بلایا استفاده کرد.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور در ادامه از اجتماعی بودن حوزه‌های علمیه سخن گفت و بیان کرد: حضور طلاب و روحانیون در حوادث غیرمترقبه در کنار مردم نشان از اجتماعی بودن حوزه‌های علمیه دارد و این امر در جریان اخیر و حضور طلاب و روحانیون در مقابله با ویروس کرونا در ضدعفونی کردن معابر، حضور در بیمارستان‌ها و همچنین تغسیل و تدفین اموات کرونایی خود را نشان داد.
وی خاطرنشان کرد: حوزه باید پاسخگویی و اجتماعی بودن و در کنار مردم را تامین کند و این یک اصل مهم در انجام امورات حوزه است.
آیت‌الله اعرافی آمادگی زیرساخت‌ها را مهم دانست و گفت: آمادگی در همه عرصه‌ها مهم و اساسی است اما آمادگی از لحاظ زیر ساخت‌ها بسیار مهم‌تر است و باید به گونه برنامه ریزی کرد که هنگام وقوع حوادث و بلایا هر شهری آنقدر مقاوم شده باشد که قبل از اینکه دیگران بیایند خودش بتواند خودش را جمع کند و تا حدی از شدت حادثه بکاهد.
وی توجه و میدان دادن به جوانان در هلال احمر را ستود و گفت: بخش جوانان هلال احمر بسیار جذاب و اثر بخش است و توقع می‌رود که این بخش روز به روز پربارتر و قوی تر شود و جوانان بیشتری را به میدان کار و امداد رسانی آورد.
امام جمعه قم با توجه به ظرفیت عظیم معارف دینی و الهی در عرصه خدمت رسانی و امداد رسانی گفت: اخلاق خدمت و گره گشایی، یک رویکرد انسانی مورد تاکید اسلام است و می‌توان این ظرفیت عظیم معارف دینی و الهی را به جهان بشریت نیز عرضه کرد.
وی با اشاره به طرح‌ها و برنامه‌های کلان حوزه گفت: ما در طرح آمایش باید حداقل ۵۰ تفاهم نامه و اقدام مشترک را شناسایی کنیم و این باب وسیع باید استمرار پیدا کند، به طور مثال در الگوی آموزش و پرورش حداقل ۴۰ برنامه به امضای مدیر حوزه‌های علمیه و وزیر آموزش و پرورش رسید.
مدیر حوزه‌های علمیه در بخش دیگری از سخنان خود به چند ظرفیت مهم و اساسی شهر قم اشاره کرد و با بیان اینکه قریب به ۱۰۰ هزار نفر در بخش حوزوی و مراکز مرتبط با آن در قم در حال تحصیل هستند، گفت: این ۱۰۰ هزار طلبه و دانش پژوه، نه تنها از تمام نقاط ایران؛ بلکه از بیش از ۱۰۰ کشور جهان گرد هم جمع آمده اند تا مبانی دینی و معارف الهی را تحصیل، تدریس و تبیین کند.
آیت‌الله اعرافی حضور بیش از ۱۰ هزار استاد پژوهشگر در شهر قم را ظرفیت بزرگ پژوهشی دانست و عنوان کرد: قم در عرصه نشر و انتشارات دومین شهر کشور پس از پایتخت است و مراکز علمی آن بیش از ۱۰۰ مجله در حوزه‌های دانشی مختلف را چاپ می‌کنند.
در ابتدای این دیدار کریم همتی، رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته در این نهاد در حوادث اخیر کشور از جمله کرونا ارائه داد.