۴۰ درصد از شبکه برق قم به کابل خودنگهدار تبدیل شده‌است

قم نما / قائم‌مقام مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق قم گفت: بیش از ۴۰ درصد از شبکه فشار ضعیف برق استان به‌منظور جلوگیری از سرقت به کابل خودنگهدار تبدیل شده‌ است.

به نقل از روابط عمومی شرکت توزیع برق قم، رضا مداحی در گفت و گویی، سرقت سیم‌های مسی توسط افراد سودجو و فرصت‌طلب را باعث ایجاد خسارت به شبکه توزیع و وسایل برقی مشترکین دانست و افزود: با تبدیل سیم‌های مسی به کابل‌های خود نگهدار ضمن برطرف کردن این مشکل، هم‌زمان رفع ضعف ولتاژ نیز انجام و ولتاژ مناسبی تحویل مشترکین می‌شود.

وی با اشاره به این‌که تاکنون ۳۰ کیلومتر از شبکه فشار ضعیف استان به کابل خودنگهدار تبدیل‌شده است، خاطرنشان کرد: این طرح‌ها تا زمانی که تمام سیم‌های مسی به کابل خودنگهدار تبدیل شود ادامه خواهد یافت.

به گفته وی، در این طرح بالغ‌ بر ۲۰ هزار نفر ساعت نیروی اجرایی مشارکت داشتند و بیش از ۵۰ میلیارد ریال اعتبار نیز در آن هزینه شده است.

مدیر توزیع برق شهرستان قم با اشاره به دهمین هفته اجرای طرح‌های جهادی توسط شرکت توزیع برق استان قم، گفت: سعی می‌کنیم در قالب این طرح‌ها با استفاده از ظرفیت واحدهای پشتیبانی، اجرایی و پیمانکاری پروژه‌های مهم و کاربردی از جمله تبدیل سیم‌های مسی به کابل خود نگهدار را انجام دهیم.

مداحی با بیان این‌که طرح‌های جهادی به‌منظور افزایش تاب‌آوری و قابلیت اطمینان شبکه در نقاط مختلف شهر اجرا می شود، اضافه کرد: تعدیل بار، تقویت ظرفیت شبکه و افزایش قدرت مانور شبکه از دیگر اهدافی است که در اجرای طرح‌های جهادی دنبال می‌شود.

در حال‌حاضر بیش از ۵۷۰ هزار مشترک برق در استان قم وجود دارد؛ ۱۳ درصد برق قم در بخش کشاورزی، ۲۸.۴ درصد در بخش صنعت، ۳۶.۵۵ درصد در بخش خانگی، ۱۰.۴ درصد در بخش عمومی، ۹.۷۸ درصد سایر مصارف و ۱.۸۳ در بخش روشنایی معابر مصرف می‌شود.