آثار عکاسان قم درجشنواره‌های بین‌المللی مطرح است

قم نما / رییس انجمن عکاسان قم با اشاره به برگزاری ۸۱ جلسه نمایش، نقد، تحلیل و خوانش آثار هنرمندان عکاس این استان گفت: برگزاری این جلسه‌ها نقش موثری در ارتقای سطح فنی و کیفی عکاسان استان داشته به گونه‌ای که آثار عکاسان استان درجشنواره‌های ملی و بین‌المللی همواره حرف برای گفتن دارند.

ابراهیم سلیمانی روز شنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا، برگزاری جلسه‌های قرار نقد عکس به صورت مستمر و هفتگی را از جمله برنامه‌های ریشه ای و اثرگذار انجمن عکاسان قم دانست و افزود: هدف از این اقدام نمایش آثار هنرمندان عکاس، نقد و بررسی آثار و هدایت هنرمندان به سمت رشد و تعالی بوده‌است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های مذهبی استان افزود: نگاه هنرمندانه ، آشنایی به فنون روز عکاسی، سوژه‌های بدیع و پرداخت هنرمندانه موجب شده است تا آثار عکاسان استان همواره علاوه بر بازتاب و انتشار در سطح ملی در جشنواره های بین المللی نیز به طور مستمر تحسین اساتید این رشته را به همراه داشته باشد.

رییس انجمن عکاسان قم گفت: از زمان شیوع کرونا درقم حدود ۵۰۰ گزارش تصویری توسط عکاسانی خبری و هنری قم از وضعیت استان تهیه و در خبرگزاری‌ها، شبکه‌های اجتماعی و نمایشگاه‌های مجازی منتشر شده‌است.

سلیمانی، ‌افزود: عکاسان استان پا به پای مدافعان سلامت درصحنه حضور داشتند و عکس‌های بسیار ناب و ارزشمندی را از این رویداد ثبت کردند که به منظور معرفی آثار فاخر و برجسته عکاسان قمی، نمایش، نقد و تحلیل این آثار در مسیر ۱۰ جلسه اخیر این قرارهای نقد عکس به بررسی آثار عکاسان خبری استان در این زمینه اختصاص یافت.

وی یکی از راه‌های پرورش و تربیت هنرمندان عکاس را مشق عکس دانست و گفت: نقد آثار عکاسان استان توسط اساتید و پیشکسوتان این هنر موجب شده تا علاوه بر هدایت عکاسان جوان به سمت فرم، محتوا و جنبه های هنری یک عکس خوب، عکاسان با نگاه داوری در جشنواره‌های ملی و بین المللی بیشتر آشنا شوند.

سلیمانی اظهار داشت: برگزاری این نشست‌های تخصصی و آشنایی هنرمندان استان با معیارهای داوری در جشنواره های مختلف موجب شده تا آثار عکاسان استان در جشنواره های ملی و بین المللی همواره حرف برای گفتن داشته باشند.

وی گفت: در تازه‌ترین این افتخارآفرینی‌ها، هنرمند جوان این استان امیر عربشاهی در جشنواره بین‌المللی گولر آرتان کشور ترکیه موفق به کسب مدال طلای TFSF (فدراسیون هنر عکاسی ترکیه) شد.

رییس انجمن عکاسان قم، ‌افتخارآفرینی هنرمندان عکاس استان در جشنواره‌های مختلف را نتیجه برگزاری مستمر جلسه‌های نقد عکس در این استان دانست و اظهار داشت: دراین نشست‌های تخصصی که در روزهای سه‌شنبه در نگارخانه فرهنگ قم برگزار می‌شود علاوه بر آثار هنرمندان قم، آثار عکاسان برجسته ایران و جهان نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد.

کانون عکاسان قم در سال ۱۳۷۳ شکل گرفت و از سال ۱۳۸۱ با تغییر نام به انجمن عکاسان قم زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم به فعالیت خود ادامه داد. این انجمن بیش از ۳۰۰ تن عضو دارد که از این تعداد بیش از ۱۲۰ تن جزو اعضای فعال این انجمن هستند.