سهم آموزش‌های مهارتی در مجلس و دولت کم است

قم نما / مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان قم با تأکید بر لزوم توجه بیشتر به آموزش‌های مهارتی در کشور گفت: سهم آموزش‌های مهارتی در مجلس و دولت کم بوده و لازم است این دو قوه، توجه بیش‌ازپیش به آموزش‌های مهارتی داشته باشند.

محمود تقی پور ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های این هفته نماز جمعه مصلی قدس قم، با اشاره به ‌پیش رو بودن هفته ملی مهارت‌آموزی اظهار داشت: هفته‌ منتهی به ششم مرداد روز ملی کارآفرینی و ترویج مهارت‌های فنی و حرفه‌ای است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان قم با تأکید بر جایگاه فنی و حرفه‌ای در کشور گفت: سازمان فنی و حرفه‌ای زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوده و در دو بخش دولتی و آزاد به ارائه آموزش‌های مهارتی می‌پردازند.

وی ضرورت اشتغال و بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و جوانان جویای کار را موردتوجه قرار داد و ابراز کرد: سازمان فنی و حرفه‌ای تنها سازمان و ارگانی بوده که در مسیر اشتغال جوانان حرکت می‌کند چراکه یکی از رسالت‌ها و مأموریت‌های این سازمان توانمندسازی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است.

تقی پور با بیان اینکه ۷ مرکز دولتی در استان قم به‌صورت رایگان آموزش‌های مهارت‌آموزی ارائه می‌دهند، افزود: همچنین بالغ‌بر ۲۰۰ آموزشگاه آزاد زیرمجموعه این سازمان در حال فعالیت هستند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان قم ابراز کرد: برنامه‌ای که خانواده‌ها برای فرزندانشان دارند این است که فرزندانشان مهارت‌های لازم برای اشتغال را کسب کنند و مهارت داشتن جوانان برای خانواده‌ها بسیار مهم است.

وی خاطرنشان کرد: اگر خانواده‌ها به دنبال این هستند که فرزندانشان دارای جایگاه و منزلت اجتماعی شوند باید هدف متفاوتی دنبال کنند اما فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، جوامع روستایی، کارجویان و کسانی که به دنبال توانایی خودشان برای رسیدن به اشتغال هستند به این سازمان جهت مهارت‌آموزی مراجعه می‌کنند.
تقی پور گفت: نزدیک به ۴۰ الی ۵۰ درصد کسانی که فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌ها می‌شوند به کارگاه‌های سازمان فنی و حرفه‌ای برای توانمند شدن و مهارت‌آموزی مراجعه می‌کنند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان قم ادامه داد: بسیاری از افراد به دنبال کار هستند ولی مهارت و توانایی ورود به دنیای کار را ندارند، بر همین اساس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور یکی از سازمان‌هایی است که در زمینه توانمندسازی جوانان در حال تلاش است.

وی در پایان با تأکید بر لزوم توجه بیشتر به آموزش‌های مهارتی در کشور خاطرنشان کرد: سهم آموزش‌های مهارتی در مجلس و دولت کم بوده و لازم است این دو قوه، توجه بیش‌ازپیش به آموزش‌های مهارتی داشته باشند.