ایران خواهان عراق مستقل و عزتمند است

قم نما / امام جمعه قم با اشاره به دیدار نخست وزیر عراق با رهبر معظم انقلاب گفت: آنچه که در روابط دوجانبه برای ایران اسلامی حائز اهمیت است، حفظ عزت، اقتدار منطقه ای و بهبود شرایط در عراق است و ایران خواهان عراقی مستقل، عزت‌مند و با حفظ تمامیت ارضی است.

آیت الله سیدمحمد سعیدی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم که در مصلای قدس برگزار شد، با تسلیت سالروز رحلت آیت الله مشکینی رئیس فقید مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه اسبق قم اظهار داشت: رهبری فرمودند آیت الله حاج میرزا علی مشکینی در دوران طاغوت جز پیشگامان نهضت اسلامی و در دوران جمهوری اسلامی در شمار مجاهدان واقعی محسوب می‌شدند.

وی به روز عرفه و نیایش اشاره کرد و یادآور شد: این روز حال و هوای دیگری دارد و روز شناخت و ادراک نعمت های خداوند بر بندگان است؛ این روز از ایام الله بوده و از روزهای خاص خداوند محسوب می شود.

امام جمعه قم با اشاره به دیدار نخست وزیر عراق با رهبر معظم انقلاب اظهار کرد: این دیدار بیانگر اهمیت روابط ایران و عراق و میزان تاثیر برادری و علاقه دو ملت به یکدیگر است و نقش محوری مرجعیت عالی عراق و تقویت حشدالشعبی تضمین کننده استقلال وحدت و انسجام عراق به شمار می‌رود.

آیت الله سعیدی یادآور شد: نخست وزیر عراق از زمان آغاز به کار دولت خودش نشان داده به گسترش مناسبات با ایران علاقمند است و بازگشایی گذرگاه‌های مرزی گام مثبتی در این راستا بوده است.

وی با بیان اینکه گسترش روابط ایران و عراق مخالفینی از جمله آمریکا دارد افزود: به هیچ وجه نباید از آمریکا ترسید چرا که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

امام جمعه قم راهبرد مقاومت فعال را چاره کار در برابر آمریکای ترویست دانست و یادآور شد: آمریکا باید بداند در برابر هر جنایتی که مرتکب شود باید منتظر انتقام و ضربه سخت مسلمین باشد.

وی با تاکید بر اینکه ملت ایران و عراق هرگز ترور شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی مهندس را فراموش نمی‌کنند، گفت: رهبری خطاب به نخست وزیر عراق فرمودند که آنها مهمان شما را در خانه شما به شهادت رساندند و صریحا به آن اعتراف کردند و جمهوری اسلامی ایران قطعا ضربه متقابل را به آمریکایی ها خواهد زد.

سعیدی گفت: آنچه که در روابط دو جانبه برای ایران اسلامی حائز اهمیت است حفظ عزت، اقتدار منطقه ای و بهبود شرایط در عراق است و ایران خواهان عراقی مستقل، عزت‌مند و با حفظ تمامیت ارضی است.

وی با اشاره به پیامدهای ویروس کرونا گفت: این ویروس پیامدهای منفی و مثبتی داشته است و تلفات انسانی، رکود در بخش تولید و ایجاد چالش در اقتصاد جهان از آثار منفی آن است اما اگر واقع بینانه نگاه کنیم این ویروس باعث شده است که اتفاقات خوبی هم رخ دهد.

امام جمعه قم یادآور شد: رهبر معظم انقلاب سال هاست تلاش می‌کنند که این مطلب را به عده ای بفهمانند که اگر اراده کنیم می‌توانیم و تمرین عملی و افزایش توان برای مقابله با جنگ بیولوژیکی احتمالی، تقویت اصل وحدت وهمدلی در عملکرد مردم و مسؤولان، اثبات کارایی راهبرد حرکت های جهادی و روحیه انقلابی برخی از پیامدهای مثبت این حوادث است.

وی استفاده از مشارکت مردمی برای مدیریت بحران‌ها را از دیگر دستاوردها دانست و ادامه داد: این توانمندی‌ها به اشکال مختلف از جمله با استفاده از ظرفیت بهداشتی و درمانی نیروهای مسلح و با حضور گسترده بسیج، مساجد، هیئات مذهبی و اقشار مختلف مردم به تصویر کشیده شده است.

سعیدی تاکید کرد: همه فهمیدند که ارکان مختلف نظام جمهوری اسلامی از جمله بخش سلامت نه تنها از کشورهای اروپایی عقب‌تر نیست بلکه به مراتب توانمندتر است و سیاه‌نمایی درباره ایران و عملکرد خصمانه رسانه های معاند افشا شد.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) یادآور شد: در جریان مبارزه با ویروس کرونا ثابت شد که اگر بخش تولید با روحیه انقلابی و عملکرد جهادی وارد کار شده و دولت به طور جدی و عملی از تولیدکنندگان حمایت کند رونق تولید و جهش تولید محقق می‌شود.

سعیدی اضافه کرد: تمرین قرنطینه، درمان خانگی و شهری، ارائه روش‌های ابتکاری برای پیشگیری و درمان، اثبات امکان حذف هزینه‌های غیرضروری در مراسم‌های ترحیم، کاهش ترددها و در نتیجه کاهش آلودگی هوا و جلب توجه جامعه به رعایت بهداشت از دیگر پیامدهای جانبی این ویروس بوده است.

وی با بیان اینکه از دیگر پیامدهای این رخداد جلب توجه بشر به عجز و ناتوانی در برابر قدرت بیکران الهی و سوق یافتن مجدد قلب‌ها به سوی دین، معنویت و ارزش‌های اخلاقی است افزود: ارائه کمک مومنانه به اقشار محروم در قالب رزمایش مواسات و گذشتن از آرم‌ها و پرداختن به آرمان‌ها از دیگر دستاوردهای این رخداد مهم است همان چیزی که زمینه‌ساز دولت مهدی و ظهور امام عصر(عج) است.