گسترش گلخانه‌ها در قم مزیت اقتصادی دارد

قم نما / رییس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: گسترش گلخانه‌ها در قم دارای مزیت اقتصادی است و از این طریق می‌توان سطح تولید محصولات کشاورزی استان را افزایش داد.

عباس پورمیدانی روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: قم دارای شرایط ناپایدار برای توسعه کشاورزی است و در این استان کشاورزان با محدودیت‌های دسترسی به نهاده‌های موردنیاز کشت مواجهه هستند که در محیط گلخانه می‌توان تا حد زیادی این مشکلات را رفع کرد.

وی با اشاره به این‌که سازمان جهاد کشاورزی قم باوجود سختی‌های فراوان،‌ افزایش سطح تولید محصولات را برای تامین امنیت غذایی مردم استان هدف‌گذاری کرده است،‌ افزود: در همین رابطه گسترش کشت‌های گلخانه‌ای می‌تواند بستری مهم برای افزایش سطح تولید محصولات کشاورزی استان باشد چراکه امکان کشت در گلخانه در تمام ایام سال و با کنترل کمی و کیفی بیشتر نسبت به کشت‌های سنتی مهیاست.

وی ادامه داد:‌ محصولات تولیدشده در گلخانه‌های قم دارای کیفیت مطلوبی است و به همین دلیل بازار فروش مناسبی دارد که این موضوع موجب افزایش استقبال کشاورزان استان از این روش کشت‌شده است.

پورمیدانی گفت:‌ گسترش سطح گلخانه‌ها در قم یکی از مهمترین راهبردهای سازمان جهاد کشاورزی استان در سال جهش تولید است که با همکاری بهره‌برداران به نتایج موردنظر خواهد رسید.

وی با اشاره به رویکرد حمایتی سازمان جهاد کشاورزی قم نسبت به سرمایه‌گذاری درزمینهٔ ایجاد گلخانه‌،‌ بیان کرد: در همین راستا امسال ۲۰ هکتار گلخانه جدید در استان ایجاد می‌شود و شرایط به‌خصوص در حوزه صدور مجوز و ارائه تسهیلات بانکی برای حضور هرچه بیشتر سرمایه‌گذاران در این بخش تسهیل می‌شود.

نزدیک به ۱۴ هزار نفر در بخش کشاورزی قم مشغول فعالیت هستند؛ بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی قم را روستاییان استان تشکیل می‌دهند به‌نحوی‌که کشاورزی به‌تنهایی ۴۵ درصد اشتغال روستائیان در بخش‌های مختلف استان را به خود اختصاص داده است.

میزان متوسط تولید بخش کشاورزی استان قم در سال برابر ۸۰۵ هزار تن در زمینهٔ محصولات زراعی،‌ باغی،‌ دامی و شیلات است.