بیماران کرونایی ۷۲ ساعت پس از بهبودی می‌توانند از قرنطینه خارج شوند

قم نما / معاون فنی مرکز بهداشت شهرستان قم گفت: بیماران کرونایی ۷۲ ساعت از بهبودی کامل می‌توانند از قرنطینه خارج شوند و به زندگی عادی بازگردند.

دکتر محمدجواد باقریان روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: مراقبت از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در منزل شرایطی خاصی را می‌طلبد، زیرا کرونا بیماری است که از طریق تماس با ذرات تنفسی به فرد دیگر منتقل می‌شود، بهترین راه پیشگیری قطع تماس بیماران و سایر ساکنان منزل است.

وی با تاکید بر قرنطینه بیماران در منزل، اضافه کرد: اتاق فرد بیمار باید مجزا از سایر افراد و تا ۷۲ ساعت پس از بهبودی کامل در قرنطینه باشد.

وی با بیان این‌که اتاق مجزا باید شرایط خاص از جمله تهویه و دمای مناسب دارا باشد، ادامه داد: سرویس بهداشتی بیمار باید مجزا باشد،‌ درصورتی‌که خانه‌ای فقط یک سرویس بهداشتی دارد، ۲ ساعت پس از استفاده بیمار باید ضدعفونی شود.

باقریان خاطرنشان کرد: بهترین ضدعفونی‌کننده برای سرویس بهداشتی، مایع سفیدکننده یک‌پنجم است که با یک پیمانه سفیدکننده و پنج پیمانه آب به دست می‌آید.

وی تاکید کرد: فردی که دارای بیماری زمینه‌ای نیست، می‌تواند با رعایت تمام دستورالعمل‌های بهداشتی مراقب بیمار کرونایی باشد و سایر افراد باید فاصله خود را با بیمار حفظ کنند.

به گفته وی، ظروف غذایی و رختخواب بیمار باید مجزا باشد و لباس‌های بیمار باید در آبی با دمای ۶۰ تا ۹۰ درجه سانتی‌گراد بالای صفر شسته شود.

معاون مرکز بهداشت شهرستان قم خاطرنشان کرد: بیمار می‌تواند در مدت قرنطینه با تماس‌های تلفنی و ارتباط از طریق فضای مجازی با دوستان و اقوام در ارتباط باشد تا از نظر روانی دچار آسیب نشود.

وی افزود: درصورتی‌که بیمار کرونایی ورزش‌های روزانه را به‌صورت مرتب انجام دهد، بهبودی کامل و بازگشت به شرایط عادی زندگی سریع‌تر حاصل می‌شود.