افزایش نگران‌کننده ابتلا به کرونا‌ در قم ‌/ مراسمات عروسی و عزا ممنوع شد

استاندار قم گفت: در چند هفته اخیر افزایش بستری بیماران در قم نگران‌کننده و در سطح کشور این نگرانی جدی‌تر است.

به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، بهرام سرمست در جمع خبرنگاران با تشریح مصوبات چهل و پنجمین ستاد پیشگیری هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران اظهار داشت: در جلسه امروز چند موضوع مهم تبدیل به مصوبه شد تا با جدیت بیشتری در مسیر مقابله با کرونا موردتوجه قرار گیرد.

وی افزود: با همراهی اعضای ستاد بحران و مردم، فرآیند نزولی در ماه‌های گذشته دیده می‌شد و داشتیم به‌عنوان استان سفید مطرح می‌شدیم، اما در چند هفته اخیر افزایش بستری بیماران در قم نگران‌کننده و در سطح کشور این نگرانی جدی‌تر است.

استاندار قم با بیان اینکه ما انتظار روند صعودی شیوع کرونا در قم را نداشتیم، اما برخی از بازگشایی‌ها و عادی‌سازی شرایط، برای شهروندان موجب افزایش ابتلا به کرونا در قم شد، افزود: بازگشایی‌های اخیر و تعطیلات پس از عید فطر سبب عادی‌سازی شد و مردم توجه کمتری به رعایت پروتکل‌ها داشتند، کرونا، قابل پیش‌بینی نیست و تغییر رفتار را شاهد بودیم.

وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل باید در اغنای افکار عمومی، شورای اطلاع‌رسانی و بزرگان و افرادی که نفوذ کلام دارند و می‌توانند مردم را به رعایت پروتکل‌ها دعوت کنند، به میدان بیایند، چراکه مردم رکن اصلی مقابله با کرونا هستند.

استاندار قم عنوان کرد: همچنین از جمله مصوبات امروز الزام به استفاده از ماسک در اماکن عمومی و پرتردد و فضاهای سرپوشیده به‌صورت اجباری است، دراین‌باره تأمین ماسک باید با جدیت بیشتری دنبال شود.

وی با تأکید به الزام به نظارت مستمر بر روند تولید و توزیع ماسک گفت: باید کمبود ماسک در بازار و داروخانه‌ها جبران شود و ماسک در اختیار مردم قرار بگیرد، همچنین الزام در ادارات نیز از طریق کارگروهی مورد ارزیابی قرار گیرد.
سرمست افزود: مصوبه دیگر پیرامون ساماندهی کارگران فصلی است که از چند هفته قبل دستورات لازم صادر و گزارش‌هایی ارائه شد و قرار است به شکل وسیعی این ساماندهی اتفاق بیفتد.

وی برگزاری مراسم‌های جشن و عروسی و ترحیم در سطح استان را ممنوع اعلام و اظهار کرد: در این چند هفته اخیر درنتیجه عادی شدن رفتارهای عمومی مردم، شاهد افزایش ابتلا بودیم و یکی از دلایل شیوع مجدد و افزایش تعداد بیماران بر اساس گزارشات علوم پزشکی برگزاری همین مراسم‌ها بوده است.

استاندار قم بیان کرد:در جهت سیاست‌های ستاد ملی مصوب شد مراسم مربوط به جشن و عروسی در تالارها و منازل ممنوع است و کارگروهی موظف به نظارت بر رعایت شد و در جایی که تخطی شود تشیکلات قضایی و نیروی انتظامی و مرکز بهداشت مراقبت لازم را داشته باشند، نباید اجازه داد تخطی تعدادی محدود، سلامت و امنیت جانی مردم را تهدید ‌کنند.

وی تصریح کرد: در محرم و صفر نیز تابع نظرات ستاد ملی هستیم و شرایط استان را منعکس می‌کنیم تا تصمیمی سراسری اتخاذ شود، پیش‌بینی‌ها در مورد قرمز شدن وضعیت قم این است که اگر سخت‌گیری نشود به نقطه قرمز می‌رسیم.

سرمست عنوان کرد: باید توجه داشت تصمیم‌گیری‌ها مبنی بر محدودیت و سختگیری، در جهت حفظ سلامت مردم است تا به نقطه قرمز برنگردیم.

انتهای پیام/